fot. Polskie Stowarzyszenie Familologiczne

Starosta powiatu tomaszowskiego o uchyleniu Samorządowej Karty Praw Rodzin: Nie ma takiego miejsca, w którym Karta dyskryminowałaby kogokolwiek

Dzisiaj, po trzech latach, grupa radnych przede wszystkim związanych z Platformą Obywatelską i również z Trzecią Drogą uchyliła Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie ma takiego miejsca, w którym Karta, jaka została przyjęta w tej formie, dyskryminowałaby kogokolwiek. Nie nawołuje do nienawiści, do potępienia. To jest dokument, który przede wszystkim w swoim przesłaniu miał wzmacniać rodzinę – wskazywał Mariusz Węgrzynowski, starosta powiatu tomaszowskiego, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

27 lutego 2020 roku powiat tomaszowski przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. W czwartek, 7 grudnia, podczas Rady Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim uchylono tę uchwałę, dokonując swoistego zamachu na prawa rodziny. W uzasadnieniu napisano, iż decyzja wynika z obowiązujących przepisów Unii Europejskiej w zakresie dyskryminacji i nierównego traktowania jej obywateli.

– Dzisiaj, po trzech latach, grupa radnych przede wszystkim związanych z Platformą Obywatelską i również z Trzecią Drogą chce uchylić (uchyliła – red.) Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nie ma takiego miejsca, w którym Karta, jaka została przyjęta w tej formie, dyskryminowałaby kogokolwiek. Nie nawołuje do nienawiści, do potępienia. To jest dokument, który przede wszystkim w swoim przesłaniu miał wzmacniać rodzinę – system wartości związany z rodziną, z prawami rodziców, dzieci i młodzieży. (…) To jest dokument, który wskazuje radnym i zarządowi powiatu, żeby w sposób szczególny działania, jakie są podejmowane, pamiętały o rodzinie i o dobru wszystkich osób związanych z rodziną – tłumaczył Mariusz Węgrzynowski.

Gość „Aktualności dnia” zwracał uwagę, iż wśród radnych pojawiały się głosy, że Samorządowa Karta Praw Rodzin mogłaby stać się przyczynkiem do niewypłacenia przez unijne instytucje dotacji dla samorządu.

– Gdy Karta była przyjmowana, nie została uchylona przez służby wojewody. Na ówczesnym etapie nikt z radnych nie wnioskował o jej uchylenie do służb wojewody. Nikt nie wskazywał, co trzeba by było zmienić w tym dokumencie, bo nic takiego nie ma. (…) Argumentem, który pojawia się w przestrzeni publicznej, jest to, że potencjalnie inny samorząd – w tym przypadku miejski – może stracić możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne – wskazywał starosta powiatu tomaszowskiego.

Innym powodem, dla którego uchylono Samorządową Kartę Praw Rodzin – zdaniem Mariusza Węgrzynowskiego – mogą być kwestie ideologiczne i zaspokojenie oczekiwań liberalno-lewicowego elektoratu.

– W tej chwili zbliżamy się do kampanii samorządowej. To ma być takie paliwo dla sporej grupy radnych, żeby wykazać ich troskę o dobro społeczeństwa, o seniorów, o dzieci – o pozyskanie środków zewnętrznych. To jest element integrujący, szczególnie po 15 października, środowisko Platformy Obywatelskiej i pewien wyznacznik dla innych, konkretnych działań w celu usunięcia w danym samorządzie tej czy innej władzy. (…) We wcześniejszych miesiącach były apele parlamentarzystów z Lewicy, które pokazywały, iż są jeszcze inne formy rozwoju, jeżeli chodzi o rodzinę, by nie tylko wskazywać, że (rodzina to – red.) mama, tata i dziecko, ale i (…) inne rodzaje związków i relacji, jakie występują – podkreślał gość audycji.

Całą rozmowę z Mariuszem Węgrzynowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl