Stany alarmowe przekroczone na sześciu rzekach

Na sześciu rzekach w regionie łódzkim przekroczone są w środę stany alarmowe. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Łęczyca, w Sulejowie i w Głownie. Hydrolodzy ostrzegają, że wysoki stan wód w rzekach regionu może się dalej utrzymywać. 

Jak powiedział zastępca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Arkadiusz Makoski, stany alarmowe przekroczone zostały na wodowskazach: Niechmirów na rzece Oleśnicy, w Mirkowie na Prośnie, w Sulejowie na Pilicy oraz na rzekach: Grabi w Grabnie, Luciąży w Kłudzicach i Czarnej w Dąbiu.

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na ośmiu wodowskazach. W związku z wysokim stanem wody w rzekach alarm przeciwpowodziowy wprowadzono w gminie Łęczyca, w Sulejowie i w Głownie. W tej ostatniej miejscowości po opadach częściowo wystąpiły z koryt przepływające przez miasto rzeki Brzuśnia i Mroga. Poziom wody wzrósł także w trzeciej z miejscowych rzek – Mrożycy.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w miastach Łęczyca i Poddębice, w powiecie poddębickim oraz w gminach: Gra Św. Małgorzaty, Wartkowice, Świnice Warckie, Zadzim oraz Pęczniew. „Sytuacja w rzekach regionu wymaga stałego monitorowania – poinformował Makoski.

Według niego z prognoz hydrologicznych wynika, że w dalszym ciągu utrzymywać się będzie wysoki stan wód w rzekach Łódzkiego – zarówno w zlewni Warty, jak i Pilicy. W rejonie wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych ciekach i zlewniach zurbanizowanych, istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanów wody.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl