SRK: Zakończenie negocjacji dot. kopalni Brzeszcze

We wtorek zostaną wznowione negocjacje pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Tauronem dotyczące sprzedaży części zakładu górniczego w Brzeszczach. Obecny etap negocjacji powinien się zakończyć do 15 października – poinformowała SRK w komunikacie.

Tydzień temu Spółka Restrukturyzacji Kopalń poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

Zbycie części aktywów kopalni Brzeszcze to jeden z warunków porozumienia, zawartego w styczniu między rządem, a górniczymi związkami zawodowymi.

Poseł PiS-u Marek Matuszewski zwraca uwagę, że deklaracje premier Ewy Kopacz dotyczące wsparcia górnictwa są wciąż niedotrzymywane.

Mamy do czynienia ze skandalem, bo inaczej nie można tej sytuacji nazwać. Górnicy są w tej chwili zdeterminowani, w związku z tym, że rząd się nie wywiązuje z tego co obiecał i podpisał (były słowa premier Kopacz, była na piśmie pomoc dla górnictwa, a tej pomocy nie ma) były to tylko obietnice. Tak jak w każdej innej dziedzinie naszej gospodarki, gdzie pani Kopacz mówi, obiecuje i podpisuje, a okazuje się, że są to tylko i wyłącznie obietnice – podkreśla Marek Matuszewski.

30 września minął termin powołania Nowej Kompanii Węglowej, która miała przejąć 11 kopalń dawnej Kompanii Węglowej. Tego dnia na specjalnym posiedzeniu przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie te kopalnie.

Górnicy nie wierzą w ten plan. Mówią, że może on zostać zakwestionowany przez Komisję Europejską z uwagi na niedozwoloną pomoc publiczną.

Od 1 października we wszystkich kopalniach i zakładach górniczych w regionie obowiązuje gotowość strajkowa. W poniedziałek przed kopalnią Brzeszcze odbył się już pierwszy z planowanych protestów.

 

RIRM

drukuj