fot. PAP/EPA

Sri Lanka: Ubrani na czarno katolicy upamiętnili ofiary wielkanocnych zamachów

Ubrani na czarno lankijscy katolicy upamiętnili w niedzielę podczas Mszy świętej ofiary wielkanocnych zamachów na kościoły i hotele w 2019 roku, w których zginęło 260 osób. Księża biskupi domagają się od władz Sri Lanki sprawiedliwości dla ofiar ataków.

Podczas Mszy św. w ramach protestu i upamiętnienia ofiar wierni byli ubrani na czarno i trzymali transparenty z hasłami wzywającymi do ukarania winnych zamachów z 21 kwietnia 2019 roku.

„Głównym celem tego jest pokazanie ludziom i naszym rządzącym, że sprawiedliwość dla ofiar zamachów wielkanocnych się nie dokonała” – stwierdził ksiądz biskup Maxwell Silva.

W lutym prezydencka komisja śledcza ukończyła raport na temat zamachów, zaś prezydent Gotabaya Rajapaksa udostępnił jego treść niektórym biskupom katolickim i duchownym buddyjskim. Zapowiedział też pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich winnych.

Jednak według metropolity Kolombo księdza kardynała Malcolma Ranjitha, raport skupił się przede wszystkim nie na ustaleniu sprawców, lecz na zaniedbaniach poprzednich władz, które dopuściły do zamachów mimo ostrzeżeń od zagranicznych służb. Zamachy zostały przypisane dżihadystom powiązanym z tzw. Państwem Islamskim.

„Nikt, kto promuje nienawiść i wojnę religijną nie otrzyma naszego wsparcia. Wierzymy, że między grupami etnicznymi i religijnymi powinny panować jedność i braterstwo” – mówił w niedzielę ksiądz Kardynał, powołując się na przykład obecnej pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku.

PAP

drukuj