fot. PAP/EPA

Spotkanie przedstawicieli USA i Korei Północnej

Najprawdopodobniej w piątek dojdzie do spotkania szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo z bliskim współpracownikiem przywódcy Korei Północnej. Rozmowy będą poświęcone przygotowaniom do drugiego szczytu z udziałem przywódców USA i Korei.

O planowanym spotkaniu szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo z bliskim współpracownikiem przywódcy Korei Północnej poinformował południowokoreański dziennik. Jak na razie departament Stanu USA nie skomentował tych doniesień.

Negocjacje z udziałem dyplomacji USA i Korei Północnej znajdują się w martwym punkcie od listopada ubiegłego roku, gdy w ostatniej chwili odwołane zostało nowojorskie spotkanie Mike’a Pompeo z Kim Dzong Czolem. Strona amerykańska uważa, że Pjongjang nie realizuje ustaleń powziętych podczas szczytu z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze w czerwcu ubiegłego roku. Obaj przywódcy obiecali wtedy działać na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Od tamtego czasu postęp w sprawie denuklearyzacji okazał się utrudniony przez zróżnicowane wyobrażenia obu stron o tym, jak ten proces powinien się odbywać. Do drugiego szczytu Korei Północnej z USA ma dojść już wkrótce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj