fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Spotkanie premierów V4 i Beneluksu

Przyszłość UE, Brexit, kryzys migracyjny i wspólna polityka obronna – to niektóre z tematów szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu, który dzisiaj odbędzie się w Warszawie. Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego znaczenie takich grup regionalnych, jak V4 czy Beneluks, wciąż rośnie.

Spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbędzie się, jak zaznaczył rzecznik rządu Rafał Bochenek, z inicjatywy premier Beaty Szydło.

„Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych” – powiedział PAP.

„To doskonała okazja do zacieśnienia współpracy i dialogu o najważniejszych sprawach europejskich” – dodał.

Bochenek poinformował, że w trakcie wspólnej sesji roboczej państw V4 i Beneluksu omówiona zostanie sprawa Brexitu oraz przyszłość UE po wystąpieniu Wielkiej Brytanii. Rozmowy będą też dotyczyć kwestii gospodarczych, poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz umocnienia wspólnego rynku opartego na czterech swobodach. Szczyt będzie także okazją – jak podkreślił rzecznik rządu – do przedyskutowania kryzysu migracyjnego i proponowanych rozwiązań poradzenia sobie z nim.

„W obliczu zagrożeń terrorystycznych, cybernetycznych i hybrydowych omówiona zostanie również wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE” – zaznaczył Bochenek.

Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie szefów rządów państw V4 premier Beata Szydło zakończy i podsumuje miniony rok prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, w tym zrealizowane inicjatywy. Zwieńczeniem spotkania będzie uroczyste przekazanie przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

PAP/RIRM

drukuj