fot. PAP/EPA

Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

Na Malcie odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Obradom przewodniczyła Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Jednym z głównych tematów spotkania był kształt ewentualnej stałej współpracy strukturalnej UE. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który uczestniczył w obradach zaznaczył w rozmowie z naszą redakcją, że ten pomysł budzi spore kontrowersje.

– Wiele państw (w tym Polska) obawia się, że mogłoby to doprowadzić do sytuacji uformowania takiego trzonu państw europejskich, które niezależnie od mechanizmów zmuszających do jednogłośności lub większości przy podejmowaniu takiej decyzji, w istocie tworzyłyby grupy interwencyjne, biorące udział w interwencjach zbrojnych i w ten sposób wymuszały na reszcie Unii Europejskiej pewne decyzje polityczne, a może i militarno-polityczne – wyjaśnił minister Antonii Macierewicz.

Szef MON zaznaczył, że Polska oraz wiele innych państw podkreślało, że jednym z warunków wprowadzenia nowego mechanizmu w życie jest jego otwartość. Oznaczałoby to, że nie mogłoby dochodzić do sytuacji, w których kilka krajów niezależnie od pozostałych państw podejmuje akcje zbrojne.

RIRM

drukuj