Spór o przywrócenie lekcji historii. Głosowanie w Sejmie

Posłowie będą dziś głosować m.in. nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on m.in. zwiększenie liczby godzin lekcji historii w liceum i technikum w całym okresie nauczania tj. 3 lat do 180 godzin.

Obywatele zebrali pod nim aż 150 tysięcy podpisów. Za jego przyjęciem są kluby Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Platforma Obywatelska chciała jednak jego odrzucenia już w pierwszym czytaniu.

Pierwsze czytanie dokumentu odbyło się na poprzednim posiedzeniu.

– Te 150 tysięcy podpisów spowodowało, że państwo zmieniliście tę podstawę, przywróciliście ten element nauki historii do szkół, ale to nie jest wystarczające. Uważamy, że ten projekt obywatelski powinien być poddany pracom w komisji, dlatego też ze zdumieniem przyjąłem informację, że największy klub, który ma w nazwie obywatelski, wnioskuje odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy. To jest zaiste „novum”, że w naszym kraju PO nie chce pracować nad obywatelskimi projektami – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Marzena Wróbel stwierdziła, ze nauczanie historii powinno być oparte na spiralnym układzie treści.

– W tej ustawie domagamy się zniesienia górnego maksymalnego limitu odszkodowania. Ja przypomnę, że w ustawie on został określony na maksymalną kwotę 25 tysięcy złotych, więc uważamy, że ta kwota powinna być zniesiona. Proponujemy także rozszerzenie podmiotowe tejże ustawy. My zaproponowaliśmy rozszerzenie jej podmiotowego zakresu – akcentowała poseł Marzena Wróbel.

Przypomnijmy, że przeciwko ograniczaniu liczby godzin historii w szkołach, w całym kraju odbywały się w tym roku protesty głodowe.

RIRM

drukuj