fot. pixabay.com

Spoofing telefoniczny, czyli cyberprzestępcy podszywają się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu

Dwoje polityków poinformowało, że ktoś podszył się pod ich numery telefonów i dzwonił z groźbami. Sprawa trafiła na policję.

Cyberprzestępcy niekiedy podszywają się pod dowolny numer czy nazwę kontaktu danej osoby. To tzw. spoofing telefoniczny. Zdarza się tak, że telefon wyświetla nam numer osoby, którą mamy zapisaną w kontaktach lub otrzymujemy od niej wiadomość, a w rzeczywistości okazuje się, że dzwoni ktoś inny.

Taką sytuację mieli poseł Lewicy Paulina Matysiak i poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka, o czym poinformowali na Twitterze.

„Kilka minut temu odebrałem telefon z groźbami oraz obelgami. Nieznajomy głos, dzwoniący z numeru @PolaMatysiak zadzwonił dwa razy. Koleżanka Posłanka nic o tym nie wiedziała. Po chwili z mojego numeru wykonany został podobny manewr w Jej stronę” – poinformował Paweł Szramka.

Sprawę zgłoszono do odpowiednich służb – poinformowała poseł Paulina Matysiak.

„Nie ma zgody na obraźliwe, wulgarne i pełne gróźb wiadomości oraz telefony do kogokolwiek. Sprawa dzisiejszych telefonów i podszywania się pode mnie i pod posła @P_Szramka zgłoszona właśnie na policję. Wyjaśnienia złożone, podziękowania dla @PolskaPolicja za profesjonalizm” – wskazała Paulina Matysiak.

https://twitter.com/PolaMatysiak/status/1483177300942274562?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

Na wpisy posłów odpowiedział Janusz Cieszyński, wiceminister do spraw cyfryzacji.

„Cyberprzestępcy próbują wykorzystać tzw. spoofing do podsycania sporów politycznych. Słuchajmy głosu ekspertów i nie dajmy się rozegrać. Każda poszkodowana osoba może liczyć na profesjonalne wsparcie państwowych instytucji” – wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister ds. cyfryzacji.

Wiceminister Janusz Cieszyński sam miał podobną sytuację na początku stycznia 2022 roku. Wówczas także ktoś podszył się pod jego numer i dzwonił na policję. Wiceminister Janusz Cieszyński zapewnił, że przygotowywane są założenia przepisów anty-phishing i anty-spoofing, czyli dotyczące podszywania się pod kogoś innego i wyłudzania informacji. Przepisy mają zostać zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl