fot. pixabay.com

Po opadach śniegu wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Do drugiego stopnia podnieśli zagrożenie lawinowe na Babiej Górze ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Jak podali dziś, przyczyniły się do tego opady śniegu oraz silny wiatr. Dotychczas obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień zagrożenia.

Goprowcy poinformowali, że umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach, głównie w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez bardzo silny wiatr, który osiągał 100 km na godz. Są to przede wszystkim żleby, kotły, zagłębienia terenu, ale również strome miejsca, gdzie poniedziałkowe opady nagromadziły się na starej, twardej warstwie.

„Bardzo silny wiatr buduje nawisy oraz gromadzi śnieg za przełamaniami terenu w formie tzw. desek słabo związanych ze starą warstwą. Ze względu na zmienne kierunki wiatru miejsc niebezpiecznych należy się spodziewać na różnych wystawach” – podali ratownicy.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

„Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach” – zakomunikowali goprowcy.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry wynosi ok. 70 cm. W miejscach nawianych jest go znacznie więcej. Szlaki turystyczne są nieprzetarte. Warunki turystyczne są trudne. Ratownicy podali, że dziś wiatr ma osłabnąć do 50 km na godz.

„W masywie Pilska także możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych znajdujących się w kopule szczytowej. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu – podało GOPR.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej rosnącej skali.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl