fot. flickr.com/Janusz Jakubowski

Spółka CPK rozpoczyna wykup nieruchomości pod lotnisko

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczyna wykup nieruchomości pod przyszłe lotnisko. Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Portu Solidarność mogą już zgłaszać się do spółki.

Zasady pozyskiwania nieruchomości przedstawił pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała. Jak tłumaczył, proces będzie się odbywać na sześć sposobów. Wiceminister infrastruktury poinformował, że jednym z nich będzie uruchamiany właśnie Program Dobrowolnych Nabyć.

– Zależy nam na tym, żeby pozyskać jak najwięcej gruntów na zasadzie swobody umów. W przeciągu najbliższego roku, dwóch dowiemy się, jakie będzie zainteresowanie mieszkańców. Jeżeli ktoś woli poczekać do momentu, kiedy będzie wywłaszczany, to jest to jego wola. Chcemy zaoferować wcześniejsze zawarcie transakcji, aby ludzie mogli zdobyć środki i zorganizować sobie życie w nowym miejscu, aby było to w sposób możliwie bezkonfliktowy i korzystny dla mieszkańców – powiedział minister Marcin Horała.

Kolejny sposób pozyskiwania gruntów pod inwestycję to przyjmowanie do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa jednostek samorządu terytorialnego. Trzeci to nieruchomości zamienne przeznaczone na finalizację transakcji w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Czwarty to komercyjne nabywanie nieruchomości, a pozostałe sposoby to aporty nieruchomości Skarbu Państwa oraz wywłaszczenie.

Pozyskiwanie działek pod budowę Portu Solidarność potrwa do 2023 roku.

 

RIRM

drukuj