(fot. PAP)

Specustawa drogowa: GDDKiA zapłaci za upadłości?

Duże przedsiębiorstwa, które wykonywały prace podczas budowy autostrad, a nie dostały za nie wynagrodzenia, będą mogły ubiegać się o jego wypłacenie od GDDKiA. Ma to umożliwić nowelizacja specustawy drogowej z 2012 r., którą zajmie się dziś Senat.

Dotychczas prawo takie przysługiwało tylko mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Rozwiązanie to podważył jednak Trybunał Konstytucyjny.

Rząd nie oszacował liczby przedsiębiorców, którzy mogą się zgłosić po pieniądze do GDDKiA w związku z wejściem w życie przepisów.

Ma ona być neutralna dla budżetu państwa, ponieważ GDDKiA ma odzyskać środki wyasygnowane z Krajowego Funduszu Drogowego na spłatę należności podwykonawców.

Z danych resortu infrastruktury i rozwoju wynika, że dotychczas z wypłaconych ok. 170 mln zł udało się odzyskać w wyniku postępowań ok. 23 mln zł.

Senator Stanisław Kogut, członek senackiej komisji gospodarki podkreśla, że aby zaspokoić roszczenia wszystkich przedsiębiorców potrzeba nawet 2 mld zł.

– Przeznaczone jest około 100 mln zł. To drodzy państwo jest tylko kropla w morzu! To tylko udawanie, że chce się problem rozwiązać. Wszyscy widzieliśmy co zrobiono z polskimi firmami. W podobny sposób chce się teraz działać w PKP: wykańcza się firmy kolejowe, wykonawców. Chce się zrobić to samo, żeby kosztem przedsiębiorców wybudować znowu drogi kolejowe, jak wybudowano drogi szybkiego ruchu. Według mnie sprawa naprawdę jest poważna, na tyle, że odpowiednie organy powinny się tym zająć – komentuje senator.

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej, nie zgłosiła do noweli żadnych poprawek. Jeśli podczas posiedzenia plenarnego również nie zostaną zgłoszone poprawki, to nowe przepisy wkrótce trafią do podpisu prezydenta.

RIRM

drukuj