fot. PAP/EPA

SNP ogłosiła historyczne zwycięstwo w wyborach do parlamentu Szkocji

Przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon ogłosiła w piątek „historyczne zwycięstwo” w wyborach do parlamentu Szkocji. Zastrzegła, że nie przeliczono jeszcze wszystkich głosów, ale „już jest jasne”, że SNP wygrała trzecie wybory z rzędu.

Dzień wcześniej w ramach wyborczego maratonu, okrzykniętego „Super Czwartkiem”, mieszkańcy Wielkiej Brytanii wybierali m.in. nowego burmistrza Londynu, a w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej – deputowanych do narodowych parlamentów.

W piątek rano SNP miała zapewnionych 58 mandatów po przeliczeniu głosów dotyczących ok. 90 mandatów; w sumie w parlamencie Szkocji zasiada 129 deputowanych. Konserwatyści według wstępnych szacunków zdobyli 15 miejsc, Partia Pracy – 11, a Liberalni Demokraci i Zieloni – po cztery.

Podczas poprzednich wyborów w 2011 roku SNP zapewniła sobie 69 mandatów.

SNP wygrała trzecie z rzędu wybory do parlamentu Szkocji. To się nie wydarzyło nigdy wcześniej w historii szkockiego parlamentu – mówiła Sturgeon.

Zaledwie 20 miesięcy po przegranym referendum w sprawie niepodległości Szkocka Partia Narodowa cieszy się skokiem poparcia w sondażach. SNP zapowiadała, że w przypadku ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE w następstwie referendum z 23 czerwca będzie nalegać na powtórzenie referendum niepodległościowego.

PAP/RIRM

drukuj