fot. Monika Bilska

Słowacja: Polscy strażacy pomagają słowackim służbom w wykonywaniu testów na SARS-CoV-2

W sobotę kilkudziesięciu polskich strażaków i ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęło misję pomocy słowackim służbom w powszechnym testowaniu obywateli Słowacji na obecność koronawirusa – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Mł. bryg. Karol Kierzkowski w rozmowie z PAP poinformował, że strażacy i ratownicy biorący udział w pomocy Słowakom w powszechnym testowaniu obywateli Słowacji na obecność koronawirusa podzielili się na dwie grupy.

„Po godzinie 6.00 nad ranem w sobotę pierwsza grupa ponad 50 strażaków i czterech medyków przekroczyła granice polsko-słowacką w miejscowości Chyżne” – powiedział strażak.

„Druga grupa 11 strażaków i 34 medyków około godziny 7.00 przekroczyła granicę w miejscowości Piwniczna i pod eksportą miejscowej policji udała się do wyznaczonych miejsc, gdzie wspierają personel medyczny w wytypowanych punktach do testowania ludności na obecność COVID-19” – tłumaczył.

Wskazał, że lokalne władze przydzieliły strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz medykom blisko 50 lokalizacji punktów do testowania ludności w pasie przygranicznym.

„Pomagamy m.in. w miejscowościach Trstena, Niżna, Zuberec, Hladovka, Chlebnice, Parnica, Velicna, Vysny Krubin, Zazriva, Radola Rudina, Rużomberok, Żilina, Rużomberok, Martin, Cadca, Kysucke Nove Mesto, Stara Lubovna, Kezmarok, Svidnik oraz Stropkov” – wyliczył.

Mł. bryg. Karol Kierzkowski poinformował również, że polscy strażacy wykonują zadania od godziny 8.00 do godziny 20.00.

„Pracujemy w wyznaczonych miejscach w ubraniach ochronnych oraz w ścisłym reżimie sanitarnym” – podał.

„Współpraca ze stroną słowacką przebiega w profesjonalnej i życzliwej atmosferze. Działania polskich ratowników będą kontynuowane również w niedzielę w tych samych godzinach” – dodał.

W sobotę swoją pracę rozpoczęło również 67 polskich medyków, który w piątek po południu rządowym samolotem przylecieli do Bratysławy. Polscy medycy będą pracowali po 10-12 godzin dziennie przez weekend. W ciągu jednej godziny mają pobrać wymazy od kilkudziesięciu osób.

Testy przesiewowe Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Mają być przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby m.in. w pasie przygranicznym z Polską.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl