fot. https://twitter.com/GDDKiA

Słowacja: oddano do eksploatacji 4,3-kilometrowy odcinek Via Carpatii, trasy łączącej Słowację z Polską

Pierwszy odcinek północnej obwodnicy Preszowa na Słowacji został w poniedziałek oddany do eksploatacji. Część międzynarodowej trasy Via Carpatia o długości 4,3 km budowano ponad cztery lata i wydano o cztery miliony euro więcej, niż planowano.

Wraz z uruchomieniem pierwszego etapu położony został kamień węgielny pod drugi odcinek. Cała północna obwodnica Preszowa ma zostać ukończona do 2027 roku. Na przekazanym do użytku odcinku znajduje dziewięć mostów, łącznie 155 obiektów budowlanych i 1,4 kilometra ekranów akustycznych. Dyrektor generalny firmy Vahostav-SK, Jirzi Skuhra, ocenił, że wiele indywidualnych rozwiązań wymagało prac, które wykraczały poza zakres dokumentacji projektowej. Według szacunków w ciągu doby nowym odcinkiem będzie jeździć 15 tys. samochodów.

Kolejny etap prac przy newralgicznym połączeniu Słowacji z Polską będzie mierzyć ponad 10 km. Obejmie 12 mostów i jeden tunel. Słowacki odcinek Via Carpatia, droga ekspresowa R 4 biegnąca przez regiony Preszowa oraz Koszyc, ma zostać połączony z polskim systemem dróg ekspresowych w Wyżnym Komarniku-Barwinku. Słowacy szacują, że budowa brakujących odcinków R 4 będzie mogła rozpocząć się w 2026 roku. Liczą na zakończenie prac do 2030 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl