Słowacja: 12 działaczy Greenpeace’u w areszcie prewencyjnym

Słowacki sąd w niedzielę podjął decyzję o pozostawieniu w areszcie 12 działaczy Greenpeace’u, którzy wywiesili w środę transparenty na kopalni węgla brunatnego. Organizacje ekologiczne natychmiast potępiły tę decyzję jako „bezprecedensową i nie do przyjęcia”.

Decyzja sądu w Prievidzy w kraju trenczyńskim zbiega się z otwarciem w Katowicach konferencji klimatycznej COP24.

„Sędzia umieścił 12 oskarżonych w areszcie przedprocesowym, a powodem tego jest obawa, by nie popełnili nowych przestępstw” – poinformował w wydanym w niedzielę oświadczeniu rzecznik sądu rejonowego w Trenczynie.

Dodał, że w związku z protestem na pięć godzin przerwano wydobycie węgla w Novakach, w największej kopalni na Słowacji produkującej rocznie 1,9 mln ton lignitu. Oprócz kopalni węgla brunatnego i lignitu znajduje się tam druga co do wielkości na Słowacji elektrownia węglowa.

Greenpeace wywiesił transparent z hasłem żądającym „końca ery węgla”. Według słowackiego oddziału tej organizacji jej działaczom – Słowakom, Czechom, Belgom i Finom – grozi do pięciu lat więzienia.

Oskarżeni są o „uszkodzenie funkcjonowania ogólnej instalacji użyteczności publicznej”.

Decyzja o zatrzymaniu aktywistów w więzieniu jest „bezprecedensowa”, aktywiści nie są przestępcami – powiedziała AFP szefowa słowackiego Greenpeace’u Ivana Kohutkova.

Greenpeace będzie się odwoływać od tej decyzji.

PAP/RIRM

drukuj