Śledztwo ws. amerykańskiego programu inwigilacji PRISM

Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw wolności obywatelskich ma przeprowadzić gruntowne śledztwo w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji PRISM i przedstawić jego rezultaty do końca roku.

PE odrzucił jednak poprawki, m.in. socjaldemokratów i Zielonych, wzywające do zawieszenia negocjacji umowy o wolnym handlu z USA do czasu wyjaśnienia afery wokół programu PRISM. Negocjacje mają rozpocząć się w poniedziałek.

PRISM to program wywiadowczy Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), w ramach którego – według doniesień – zakładano podsłuchy na terenie instytucji unijnych.

Najmocniejszy zapis rezolucji dotyczy śledztwa komisji PE ds. wolności obywatelskich. Ma ona zebrać informacje i dowody dostarczone przez źródła amerykańskie i unijne, a następnie do końca roku przedstawić swoje wnioski w rezolucji. Komisja oceni też wpływ domniemanej inwigilacji na prawa obywateli UE m.in. do prywatności i wolności słowa.

NSA i FBI miały też w ramach PRISM sprawdzać dane na serwerach czołowych firm internetowych. Dokumenty opublikowane przez gazety wymieniają dziewięć firm: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple.

Europosłowie w przyjętej dziś rezolucji wezwali do objęcia większą ochroną informatorów. Niemiecki dziennik „Der Spiegel”, który ujawnił aferę, powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął Edward Snowden, informatyk zatrudniony do niedawna w amerykańskiej firmie komputerowej, będącej partnerem zewnętrznym NSA.

Posłowie dają też wyraz swoim poważnym obawom w związku z doniesieniami, że podobne programy inwigilacyjne prowadzone są również przez kilka państw członkowskich, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Holandia, Niemcy czy Polska, nawołując do zbadania, czy są one zgodne z prawem unijnym – czytamy w rezolucji PE.

Ponadto europosłowie wezwali Komisję Europejską oraz państwa członkowskie do rozważenia zastosowania wszystkich środków nacisku na USA, w tym wstrzymania wymiany danych należących do pasażerów linii lotniczych oraz dotyczących środków finansowych należących do terrorystów. Zastrzegli też, że negocjacje umowy handlowej między UE a USA nie mogą doprowadzić do podważenia unijnych standardów ochrony danych osobowych. Nie wezwali jednak do zawieszenia negocjacji.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl