fot. pixabay.com

Śledztwo hiszpańskiej żandarmerii: Rosjanie zdeponowali w banku czek dla katalońskich separatystów na 500 mld dolarów

Władze Rosji popierające secesję Katalonii od Hiszpanii zdeponowały w szwajcarskim banku czek dla katalońskich separatystów na kwotę 500 mld dolarów – wynika ze śledztwa prowadzonego przez hiszpańską żandarmerię.

Dochodzenie, które służy zbadaniu powiązań katalońskich separatystów z Kremlem, rozpoczęło się w 2021 roku pod kryptonimem „Voloh”.

Według ustaleń inspektorów cytowanych we wtorek przez madrycki dziennik „El Debate”, Rosja – poza planami dotyczącymi wysłania 10 tys. żołnierzy do Katalonii, po ogłoszeniu przez nią w 2017 roku niepodległości na podstawie nielegalnego referendum – miała też zapewniać separatystom wsparcie finansowe.

Czek, którego zdjęcie opublikował „El Debate”, został zdeponowany przez Rosjan w banku Union Bank of Switzerland.

Ze śledztwa wynika, że w 2017 roku przed organizacją separatystycznego plebiscytu w Katalonii najbliżsi współpracownicy ówczesnego premiera tego regionu, Carlesa Puigdemonta, mieli otrzymać od wysłannika Rosji, Nikołaja Sadownikowa, gwarancje pomocy finansowej Kremla dla nowego państwa katalońskiego.

W ocenie „El Debate” wystawiony na astronomiczną kwotę czek był w rzeczywistości dokumentem bez pokrycia, ale ujawniał plany Kremla dotyczące utworzenia w republice katalońskiej raju podatkowego dla transakcji w kryptowalutach.

Zgodnie z ustaleniami w ramach śledztwa „Voloh” Kreml dążył do destabilizacji sytuacji w Katalonii po nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie z 2017 roku. Kluczową osobą w relacjach obu stron miał być Josep Lluis Alay, szef biura w rządzie Carlesa Puigdemonta. Josep Lluis Alay zaprzeczył, że kiedykolwiek kontaktował się z władzami Rosji.

Jednak według raportu europejskich służb wywiadowczych, cytowanego przez dziennik „New York Times”, osoby z otoczenia Carlesa Puigdemonta kontaktowały się w latach 2017-20 z agentami rosyjskimi zaangażowanymi w próby destabilizacji państw Unii Europejskiej. Działania te polegały m.in. na prowadzeniu przez Kreml szeregu akcji hybrydowych, obejmujących propagandę, dezinformację, finansowanie radykalnych ruchów politycznych, operacje hakerskie, a nawet zabójstwa.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl