Śledztwo dot. działań polskich prokuratorów w Smoleńsku przedłużone

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku przedłużono do 2 listopada.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu poinformowała, że wpłynęły nowe wnioski dowodowe. Prokuratura chce rozważyć możliwość ich wykonania. Jeden dotyczy przesłuchania świadka, drugi – pozyskania określonych dokumentów.

Śledztwo zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. Doniesienie w tej sprawie złożył pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski. Adwokat podkreśla, że wcześniej składał szereg wniosków dowodowych, które są niewykonane w pewnej części. Jak dodaje, sam fakt wpłynięcia nowych wniosków nie spowodował przedłużenia śledztwa.

– W ostatnim okresie czasu złożyłem wniosek o złożenie do akt sprawy pewnych dokumentów       i wniosek o przesłuchanie jeszcze jednego świadka, a szczerze mówiąc nie tyle wniosek o przesłuchanie, bo świadek ten był zgłaszany do przesłuchania kilka tygodni temu, ale rozszerzyłem o jedno zagadnienie tezę dowodową na którą świadka tego chciałbym przesłuchać. Śledztwo w dużym stopniu daje już jasność sprawy, ustalenia faktyczne zdają się nie budzić wątpliwości i myślę, że naprawdę niewielkim wysiłkiem prokuratury uzyskamy pewność, nie tylko co do stanu faktycznego, ale i stanu prawnego i wówczas będzie możliwe zamknięcie tego postępowania – stwierdził mec. Piotr Pszczółkowski.

Według składającego zawiadomienie, wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, mieli nie dopełnić obowiązków. Jak podaje, nie wnioskowali o udział i nie brali udziału w sekcjach zwłok, a także nie przeprowadzili tych sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski. Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl