Sławomir Nowak zrzeka się immunitetu

Minister transportu Sławomir Nowak zrzeka się immunitetu. Oświadczenie w tej sprawie trafiło do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Dokument zostanie teraz zbadany pod względem formalnej poprawności przez sejmowych prawników. Na posiedzeniu w grudniu zaopiniuje go także komisja.

Wniosek o uchylenie Nowakowi immunitetu jest efektem prowadzonego od maja śledztwa ws. złożenia przez niego niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych.

Po tym jak prokuratura poinformowała o wniosku, Nowak złożył rezygnację z funkcji ministra transportu. Premier dymisję przyjął, podkreślając przy tym, że bardzo wysoko ocenia jego pracę.

Negatywną ocenę wystawili dziś byłemu ministrowi posłowie PiS. W podsumowaniu pracy Sławomira Nowaka – poseł Andrzej Adamczyk powiedział, że problemem polskiej infrastruktury jest, m.in. deficyt Krajowego Funduszu Drogowego w wysokości ponad 42 mld zł. Minister zamiast likwidować dług – zaproponował w ustawie jego rolowanie – zaznaczył wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Kolejnym skandalem – jak dodał – jest program „Mieszkanie dla Młodych”.

– Tylko jedna czwarta powiatów objęta jest programem „Mieszkanie dla młodych”, nazywanym popularnie „Deweloper na swoim”. Nie można, nie powiedzieć przy okazji, że to Sławomir Nowak zaproponował likwidację wlotu podatku VAT za materiały budowlane. Kolejna kwestia, to bulwersujący problem, który może się skończyć cofnięciem dofinansowania, czy nakazem zwrotów pomocy unijnej przeznaczonej na realizację inwestycji drogowych. Trzeba pamiętać, że wiele autostrad, dróg ekspresowych w Polsce to dziś place budowy po których odbywa się ruch samochodowy. Sławomir Nowak doprowadził do tego, że dzisiaj wbrew brzmieniu ustawy, ten ruch odbywa się na budowach, które zostały czasowo oddane do użytkowania w tzw. systemie przejezdności ponad 9 miesięcy temu – zaznacza poseł Andrzej Adamczyk.

Są także opóźnienia w procesach legislacyjnych – podkreśla poseł.

– Zapewniano nas w 2007 roku, że będziemy mieli nowe prawo budowlane, nową ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, minęły 4 lata rządu Donalda Tuska – 2011 rok: zero z obietnic. Kolejny rząd Donalda Tuska, nowy minister Sławomir Nowak, deklaracje, obietnice, kodeks budowlany – dzisiaj minęła połowa kadencji: nie mamy kodeksu budowlanego; Komisja Kodyfikacyjna pracuje, ale o efektach jej pracy będziemy może wiedzieli w postaci konkretnego projektu, dopiero za 2 lata. Zatem inwestorski tor przeszkód nadal tamuje proces inwestycyjny w Polsce, pomimo butnych obietnic, pomimo nadziei tych, którzy w te obietnice uwierzyli – zaznaczał poseł Andrzej Adamczyk.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl