Europarlament przyjmuje Horyzont 2020

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął w Strasburgu sprawozdanie pt. Horyzont 2020 – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020). Po głosowaniu nie obyło się bez kontrowersji. Tylko 29 eurodeputowanych głosowało przeciwko sprawozdaniu.

Dokument odnosi się m.in. do wykorzystywania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych w badaniach naukowych. Niestety sześć poprawek  złożonych przez słowacką posłankę Annę Zaborską i innych posłów, zmieniających tekst Komisji w celu zapewnienia ochrony życia ludzkiego od poczęcia zostało odrzuconych. Przeszedł z kolei m.in. zapis Komisji Europejskiej, zgodnie z którym „wykorzystanie ludzkich komórek macierzystych – pobranych od osób dorosłych lub z zarodków – uzależnione jest od oceny naukowców w zależności od celów, które zamierzają oni osiągnąć oraz podlega rygorystycznej ocenie etycznej”.

Podczas wyjaśnienia głosowania austriacki deputowany, Ewald Stadler stwierdził, że zapis ten koliduje z jego sumieniem i w związku z tym zagłosuje przeciw całemu raportowi. Tak też się stało. Wszyscy biorący udział w głosowaniu europosłowie Platformy Obywatelskiej głosowali za przyjęciem sprawozdania. Niektórzy polscy eurodeputowani nie wzięli udziału w tym głosowaniu. Inni wstrzymali się od głosu, tacy jak Marek Gróbarczyk, Konrad Szymański czy Janusz Wojciechowski. Przeciw raportowi głosowała także autorka poprawek pro-life Anna Zaborska. Jedynym Polakiem, który zagłosował przeciwko raportowi był prof. Mirosław Piotrowski.

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl