fot. twitter.com

Śląskie: Handel nielegalnymi papierosami; Skarb Państwa stracił 14 mln zł

Około 14 mln zł stracił Skarb Państwa w efekcie wprowadzenia na rynek przez grupę przestępczą pochodzących z przemytu papierosów i tytoniu. Sprowadzało je i sprzedawało 18 Polaków i Ormian.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która w ostatnim czasie skierowała do miejscowego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Wśród oskarżonych jest 38-letni Ormianin, któremu zarzuca się, że kierował grupa. Grozi mu do 10 lat więzienia; pozostałym oskarżonym – do 4,5 roku.

„Oskarżeni odpowiedzą za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy, przemytem do Polski papierosów i tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a następnie ich przechowywaniem, przewożeniem i zbywaniem” – podał w czwartek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Według prokuratury, grupa działała w 2016 roku głównie na Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, choć papierosy z przemytu sprzedawano też na Mazowszu, a nawet wywożono do Francji. Gdyby papierosy – zgodnie z przepisami – obłożyć akcyzą i podatkiem VAT, Skarb Państwa powinien otrzymać około 14 mln zł.

Większość z oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia. Zostali objęci policyjnym dozorem, mają też zakaz opuszczania kraju, a niektórzy wnieśli poręczenia majątkowe. Zabezpieczono ich wart około pół miliona zł majątek.

PAP/RIRM

drukuj