Skuteczna działalność Krajowej Administracji Skarbowej

Krajowa Administracja Skarbowa wykryła już 30 łańcuchów firm, które wyłudzały VAT. W ten nielegalny proceder zaangażowanych mogło być nawet 300 podmiotów.

Dbają o bezpieczeństwo naszych granic, łapią oszustów i przemytników – tak w skrócie można opisać to, czym zajmują się pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej.

– KAS funkcjonuje od 1 marca tego roku. Powstała z połączenia Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej, kontroli podatkowej i urzędów skarbowych. Jest to mocny filar, na którym opiera się bezpieczeństwo finansowe naszego państwa – tłumaczy Marcin Daczko z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Celem reformy miało być uszczelnienie systemu podatkowego. Po sześciu miesiącach od uruchomienia nowej służby widać, że połączenie trzech dotychczas niezależnych od siebie organów zmniejszyło biurokrację i usprawniło działanie fiskusa.

– Jeśli chodzi o Służbę Celno-Skarbową, to co roku zatrzymujemy kilkaset kilogramów narkotyków, dziesiątki milionów sztuk przemycanych papierosów, zatrzymujemy również towary niebezpieczne i podrabiane – informuje Marcin Daczko.

Nowa służba walczy z przestępczością gospodarczą. Likwiduje m. in. nielegalny hazard i wyłudzenia podatku VAT – podkreśla Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

– Tylko w pierwszym półroczu dodatkowo zebrana kwota z podatku VAT to 20 mld zł, 4 proc. wzrostu w przypadku ściągalności akcyzy i 13,5 proc. w przypadku CIT-u – wskazuje Marian Banaś.

Jak dodaje, reforma była konieczna.

– Z jednej strony stworzyliśmy nowoczesną, efektywną administrację skarbową, która ma być przyjazna dla uczciwych podatników, ale ma być również bardzo skuteczna i surowa wobec tych, którzy nas okradają, organizują się w grupy przestępcze i próbują robić olbrzymie straty na rzecz obywateli – podkreśla Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad uruchomieniem systemu, który ma wychwytywać podejrzane transakcje, gdzie zachodzi prawdopodobieństwo wyłudzeń skarbowych. Projekt zakłada możliwość blokady rachunku przedsiębiorcy maksymalnie na 72 godziny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl