Sikorski udaje się do Indii

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w niedzielę z kilkudniową wizytą do Indii, gdzie weźmie m.in. udział w spotkaniu szefów dyplomacji grupy ASEM, w forum dialogu Azja-Europa; spotka się też z ministrami spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Japonii, a także z szefem dyplomacji Indii. ASEM (ang. The Asia-Europe Meeting) to nieformalne forum dialogu między krajami Azji i Europy, zainicjowane w 1996 roku w Bangkoku.

Celem ASEM jest rozwój współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej pomiędzy oboma kontynentami. Polska uczestniczy w tych spotkaniach od 2004 r. „Polska jako szósta gospodarka Unii Europejskiej, lider Europy Środkowo-Wschodniej przykłada wielką wagę do rozwoju stosunków gospodarczych z Azją” – podkreślił rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Jak poinformował, Sikorski podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych ASEM będzie podkreślał atrakcyjność Polski jako partnera gospodarczego i politycznego w relacjach z krajami Azji.

„Minister wygłosi ponadto dwa wystąpienia, o bezpieczeństwie energetycznym jako warunku sprostania gospodarczym i społecznym wyzwaniom rozwojowym oraz o znaczeniu przestrzegania standardów w obrocie gospodarczym” – powiedział Wojciechowski. Szef polskiej dyplomacji spotka się też z szefami MSZ: Filipin, Indonezji, Norwegii, Szwajcarii. Weźmie również udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) z ministrem SZ Japonii.

„Radosław Sikorski podpisze ponadto memorandum w sprawie współpracy bilateralnej między resortami spraw zagranicznych Polski i Indonezji” – dodał Wojciechowski. W planach wizyty Sikorskiego są też oficjalne rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Indii oraz indyjskim ministrem handlu i przemysłu; oprócz tego polski polityk wygłosi wykład w St. Stephen’s College w Delhi. Sikorski wróci do kraju w czwartek. „Polsko-indyjskie relacje nabierają dynamiki, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę.

W 2014 roku będziemy obchodzić 60-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy naszymi krajami, co jest dla nas ważną rocznicą i okazją do intensyfikacji relacji politycznych i gospodarczych” – powiedział rzecznik MSZ. Jak zaznaczył, od 2012 r. Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów handlowych Polski, ustępują tylko Chinom, Stanom Zjednoczonym, Korei Płd. i Japonii. „Bardzo liczymy na dalszy wzrost wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami, która w ostatnich latach zwiększa się. Rosną też zarówno indyjskie inwestycje w Polsce, jak i polskie w Indiach” – zaznaczył Wojciechowski.

Indyjskie inwestycje w naszym kraju to około 85 mln dolarów (2011 r.), a polskie w Indiach – 218 mln dolarów (2012 r.). Jeśli chodzi o Azję, Polska inwestuje więcej tylko w Singapurze. „Bardzo liczymy także na wzrost eksportu” – dodał Wojciechowski. W listopadzie 2014 roku w Mediolanie odbędzie się dziesiąty szczyt szefów państw i rządów ASEM. Poprzedni taki szczyt odbył się w Laosie w 2012 roku.

Spotkania głów państw ASEM odbywają się co dwa lata, naprzemiennie w jednym z krajów Azji i Europy. W skład ASEM wchodzi 27 państw UE, Komisja Europejska, 10 członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN, ang. The Association of Southeast Asian Nations), a także Chiny, Japonia, Korea Płd., Mongolia, Indie, Pakistan oraz sekretariat ASEAN. Od 2010 r. w spotkaniach ASEM uczestnicy także Pakistan, Australia, Nowa Zelandia i Rosja, a od 2012 r. również Bangladesz, Norwegia i Szwajcaria.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl