Sikorski, Ławrow, Westerwelle w Warszawie m.in. o Kaliningradzie i Syrii

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji uzgodnili w piątek w Warszawie, że w ramach Rady NATO-Rosja będą nadal dążyć do utylizacji starej amunicji w Kaliningradzie. Ministrowie chwalili funkcjonowanie małego ruchu granicznego; rozmawiali też o Syrii oraz kwestiach regionalnych.

W piątek w Warszawie spotkali się szefowie MSZ Polski, Niemiec i Rosji: Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow. Spotkanie odbyło się w formule Trójkąta Królewieckiego. Spotkanie w takim formacie odbywa się niespełna trzy tygodnie po Radzie Rosja-NATO oraz na kilka tygodni przed szczytem Rosja-UE.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji wysoko ocenili ponad dziewięć miesięcy obowiązywania umowy o małym ruchu granicznym. Ławrow wyraził nadzieję, że posunie to do przodu proces uzyskiwania ruchu bezwizowego Rosja-UE.

Sikorski przypomniał, że w doprowadzeniu do zawarcia umowy z Rosją ws. małego ruchu granicznego pomocne były Niemcy, bo potrzebna była w tej sprawie wspólna decyzja UE, w tym przekonanie ministrów spraw wewnętrznych wszystkich krajów UE. „Dzięki temu w ubiegłym roku, podczas pierwszego roku funkcjonowania nowej umowy ilość przekroczeń granicy wzrosła o 100 proc. – z ponad 2 mln do 4 mln w zeszłym roku” – zaznaczył.

Sikorski poinformował, że polski konsulat w Kaliningradzie wydał już 53 tys. kart małego ruchu granicznego, a dzięki rosyjskim klientom „obroty w naszych sklepach w regionie, który korzysta z dobrodziejstw tej umowy, wzrosły o 30 proc.”. Jak powiedział, „umacnia nas to w determinacji, aby likwidować bariery w przepływie osób, by powrócić do (…) ruchu bezwizowego ze wszystkimi naszymi sąsiadami, w tym z Federacją Rosyjską”.

Nawiązując do kwestii ruchu bezwizowego UE z Rosją, Sikorski zaznaczył, że niezbędne jest spełnienie warunków technicznych przez Rosję. „Gdy te warunki będą wypełnione, Polska z oczywistego względu, bo już miała kiedyś ruch bezwizowy z Rosją i innymi sąsiadami, będzie za tym, aby taki ruch przywrócić” – powiedział. Westerwelle dodał, że w tej kwestii kierunek myślenia Niemiec jest taki sam.

Także Ławrow bardzo pozytywnie ocenił polsko-rosyjskie porozumienie o małym ruchu granicznym. „Stwierdziliśmy, że ruch bezwizowy pomiędzy mieszkańcami obwodu kaliningradzkiego i mieszkańcami z pogranicznych rejonów Polski funkcjonuje bez zastrzeżeń” – powiedział rosyjski minister. „Uważamy – i myślę, że nasi niemieccy koledzy nas popierają w tym – że to jest bardzo poważny argument na korzyść posunięcia jak najszybciej do przodu procesu osiągania ruchu bezwizowego między Rosją a UE” – zaznaczył Ławrow.

Jak mówił, mimo kryzysu w eurostrefie obrót handlowy między naszymi trzema krajami wzrósł i przekroczył 100 mld dolarów. „To jest jedna czwarta całego naszego handlu z UE” – zaznaczył. Ławrow, który współpracę trzech ministrów określił jako bardzo pożyteczną, poinformował, że kolejne spotkanie szefów MSZ Polski, Rosji i Niemiec odbędzie się w przyszłym roku w Sankt Petersburgu. Rosyjski minister dodał, że rozmowa dotyczyła także współdziałania Polski, Niemiec i Rosji w organizacjach regionalnych, przede wszystkim w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. „5-6 czerwca odbędzie się spotkanie ministerialne Rady Państw Morza Bałtyckiego. Zaprosiłem moich kolegów do Kaliningradu, by wzięli udział w posiedzeniu” – powiedział Ławrow.

Sikorski poinformował, że szef rosyjskiego MSZ zaproponował nową formułę współpracy między naszymi krajami. „Mianowicie, aby tam, gdzie mamy partnerstwa miast polskich z rosyjskimi, niemieckich z rosyjskimi, polskich z niemieckimi mogło dochodzić do spotkań w trójkącie. Zaakceptowaliśmy ten pomysł i będziemy go wspierać” – oświadczył Sikorski. W późniejszym komunikacie przesłanym PAP rzecznik prasowy MSZ Marcin Bosacki doprecyzował, że chodzi o stworzenie Forum Miast Partnerskich. Sikorski dodał, że wsparcie ministrów uzyskało też zorganizowanie w Polsce trójstronnej konferencji historycznej nt. pojednania – na przykładzie pojednania między Polakami i Niemcami oraz Niemcami i Rosjanami.

Szef polskiego MSZ poinformował też, że ministrowie uzgodnili, że w ramach Rady NATO-Rosja będą nadal dążyć do zrealizowania celu utylizacji przestarzałej amunicji w obwodzie kaliningradzkim. „Podjąłem decyzję o sfinansowaniu naszej części tej inicjatywy. Mamy nadzieję, że to będzie konkretne i bardzo ważne przedsięwzięcie we współpracy pomiędzy Rosją a całym Sojuszem Północnoatlantyckim” – powiedział szef polskiego MSZ. Jak dodał, potencjalnie chodzi o likwidację około 5 tys. ton amunicji. Za bardzo ważne ministrowie Sikorski, Westerwelle i Ławrow uznali również realizację trójstronnych projektów w dziedzinie wymiany młodzieży oraz współdziałanie uczelni wyższych. W trakcie rozmów ministrowie potwierdzili, że kontynuowane będą wspólne szkolenia młodych dyplomatów z naszych trzech państw.

Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w Syrii. Szef niemieckiego MSZ powiedział, że z „satysfakcją wita” porozumienie ws. zwołania międzynarodowej konferencji poświęconej Syrii. Jak ocenił, konferencja jest szansą na znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju. Zadeklarował gotowość Niemiec do udziału w tym przedsięwzięciu. Podkreślił, że „należy unikać wszystkiego, co może stanowić przeszkodę dla sukcesu takiej konferencji”.

We wtorek Rosja i USA uzgodniły, że możliwie przed końcem maja zwołają międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. „Istotne jest to, aby starać się uniknąć dalszej eskalacji konfliktu w Syrii przez strony konfliktu, jesteśmy przekonani, że teraz pilnie potrzebne jest przeciwdziałanie nielegalnemu przepływowi w skali międzynarodowej broni do Syrii” – mówił niemiecki minister. Jak ocenił, „wszystkie tego rodzaju transakcje są jak najbardziej niekorzystne dla rozwiązania problemu”.

Ławrow był pytany o to, czy Rosja planuje dostarczenie broni do Syrii. „Rosja nie planuje, Rosja już podpisała kontrakty i kończy dostarczenie (…) techniki, która stanowi systemy przeciwlotnicze” – oświadczył szef rosyjskiego MSZ. Ławrow zaznaczył, że to nie jest zabronione, gdyż chodzi o to, by Syria jako państwo miała możliwość obronić się przed uderzeniami z powietrza, co – dodał – „nie jest fantastycznym scenariuszem”. Westerwelle poinformował, że podczas konsultacji ministrowie „intensywnie rozmawiali” o tej kwestii. Przyznał, że wzbudziła ona kontrowersje. „Niemcy uważają, że trzeba zaniechać wszelkich dostaw broni. Rozwiązanie polityczne musi mieć szanse” – oświadczył szef dyplomacji RFN. Jak dodał, tej właśnie kwestii ma być poświęcona międzynarodowa konferencja na temat Syrii.

Westerwelle ocenił ponadto, że konieczne jest sprawdzenie zarzutów użycia broni chemicznej w Syrii. „Strona syryjska powinna udostępnić ekspertom z ONZ kontrolę, ponieważ to sprzyja znalezieniu politycznego rozwiązania, do którego dążymy i które może zaprowadzić stabilny pokój w Syrii” – powiedział Westerwelle. Syryjski konflikt rozpoczął się w marcu 2011 r. od antyrządowych protestów, które przerodziły się w wojnę domową z udziałem setek ugrupowań rebelianckich. Jak szacuje ONZ, w walkach śmierć poniosło już ponad 70 tys. ludzi.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl