fot. PAP/EPA

Separatyści zajęli siedzibę Służby Bezpieczeństwa w Doniecku

Prorosyjscy separatyści zajęli w poniedziałek nad ranem siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku na wschodzie kraju i organizują obronę budynku – podała lokalna agencja „Ostrow”. 

Informacje te potwierdza miejscowa milicja oraz inne media. Do ataku doszło około godz. 3.30 (2.30 czasu polskiego).

Napaści dokonała organizacja o nazwie „Ludowa Milicja Donbasu”, która w chwili obecnej „wzmacnia obronę budynku, organizuje stanowiska ogniowe i przygotowuje się do działań szturmowych ze strony kijowskiej junty” – napisał „Ostrow”.

W niedzielę separatyści przejęli kontrolę nad siedzibą władz obwodowych w Doniecku i Charkowie oraz wtargnęli do budynku Służby Bezpieczeństwa w Ługańsku.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zrezygnował w wyjazdu na Litwę, by zająć się sytuacją na wschodzie kraju. Zwołał też w trybie pilnym spotkanie z szefami służb bezpieczeństwa.

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow oskarżył o organizowanie zajść we wschodnich obwodach Ukrainy prezydenta Rosji Władimira Putina, jednak zapewnił, że milicja przywróci tam porządek bez uciekania się do rozlewu krwi.

Awakow oskarżył także obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, którego polityczną bazę stanowi Donieck, o konspirowanie z Putinem w celu podsycenia napięcia między obu krajami po aneksji Krymu przez Rosję.

W poniedziałek separatyści w Doniecku zamierzają ogłosić rozwiązanie miejscowej rady obwodowej. Dzień wcześniej oświadczali, że domagają się referendum w sprawie przyłączenia obwodu do Federacji Rosyjskiej.

PAP/RIRM

drukuj