Senator J. Libicki odchodzi z PO

Senator Jan Filip Libicki poinformował w poniedziałek PAP, że zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej w geście solidarności z trojgiem posłów, którzy w styczniu zostali wykluczeni z partii po głosowaniach nad projektami w sprawie tzw. aborcji.

Jako pierwsza o odejściu senatora poinformowała TVP Poznań. W rozmowie z PAP polityk wyjaśnił powody opuszczenia partii.

Jak podkreślił, nie jest to ruch skierowany przeciwko Platformie.

„To jest wyraz solidarności z trojgiem kolegów wykluczonych z partii w styczniu tego roku na skutek tzw. głosowań aborcyjnych – panią poseł Fabisiak, panem posłem Biernackim i panem posłem Tomczakiem” – zaznaczył.

„Na swoim blogu 19 stycznia napisałem, że bardzo bym chciał, żeby oni wrócili do PO, czekałem 5 miesięcy, w tej sprawie nic się nie wydarzyło, ubolewam nad tym. Na blogu napisałem też, że jeśli to się w jakimś racjonalnym czasie nie zdarzy, że koledzy wrócą, to ja również w geście solidarności się do niech przyłączę” – mówił senator.

Jan Filip Libicki podkreślił, że jednocześnie będzie wspierał PO, jako główną siłę opozycyjną, a także wspierał wszelkie wysiłki zmierzające do zjednoczenia opozycji.

„Uważam, że rzeczą niezwykle ważną dla Polski jest odsunięcie PiS od władzy” – oświadczył.

Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak zostali 11 stycznia – decyzją zarządu PO – usunięci z partii za głosowanie wbrew stanowisku kierownictwa Platformy w sprawie zmian w prawie aborcyjnym. Wolą władz partii i klubu parlamentarnego było, aby obywatelski, liberalny projekt Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” trafił do dalszych prac w komisji sejmowej i aby odrzucony został projekt Komitetu „#ZatrzymajAborcję”, który zakłada zaostrzenie obecnie obowiązujących przepisów. Fabisiak, Biernacki i Tomczak zagłosowali odwrotnie.

PAP/RIRM

drukuj