fot. sxc.hu

Senat rozpatrzy projekt „Emerytura Plus”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła dziś, że trzynastą emeryturę otrzyma każdy emeryt i rencista bez wyjątku. Projekt „Emerytura Plus” został już przyjęty przez Sejm i teraz zajmie się nim Senat. Regulacja gwarantuje coroczną wypłatę tzw. trzynastych emerytur i rent.

Minister Marlena Maląg wskazała na antenie Jedynki Polskiego Radia, że „Emerytura Plus” to jeden z programów, który jest kompleksowym działaniem rządu.

– O czym ona mówi? Ona mówi o tym, że każdy emeryt i rencista otrzyma dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane nie tylko jednorazowo w jednym roku, ale ustawa ta gwarantuje, że świadczenia będą wypłacane rok do roku w miesiącu kwietniu na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 zł brutto. 981 złotych będzie to netto, około 1000 złotych to właśnie jest to netto, które każdy emeryt i rencista otrzyma – powiedziała minister Marlena Maląg.

W 2020 r. koszt wypłaty świadczeń ma wynieść ok. 12 mld zł. Otrzyma je około 10 mln uprawnionych. Minister polityki społecznej poinformowała też, że rząd niebawem zajmie się projektem ws. czternastej emerytury. Wypłaty planowane są na jesień 2021 r.

Dopytywana o próg dochodowy wyjaśniła, że każdy, kto otrzymuje świadczenie do określonej kwoty, otrzyma „czternastkę”, zaś powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj