Senat przyjął ustawę ws. wsparcia pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy
Senatorowie przyjęli w czwartek bez poprawek ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy, a także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.
Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 87 senatorów, nikt nie był przeciw, czterech senatorów wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja kilku ustaw zakłada, że ulga podatkowa dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy WOT lub aktywnej rezerwy, ma obowiązywać na każdego zatrudnionego żołnierza, a jej wysokość uzależniona będzie od okresu zatrudnienia żołnierzy. Przyjęto, że jeżeli żołnierz pełni nieprzerwanie co najmniej przez rok służbę, to pracodawca może odliczyć 12 tys. zł od podstawy opodatkowania. Wysokość ulgi rośnie z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby przez żołnierza. Maksymalna ulga ma wynosić 24 tys. zł, jeżeli staż służby wynosi co najmniej pięć lat.
Ponadto przedsiębiorca, który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego i będzie do jego realizacji zatrudniać żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy, będzie mógł skorzystać z preferencyjnego potraktowania.
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy obrony terytorialnej powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zamiast tego ma być wypłacane przez jednostkę wojskową świadczenie początkowe w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Świadczenie ma przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.
MON potrzebę przyjęcia takich rozwiązań uzasadniało m.in. trudnościami, jakie pracodawcom żołnierzy sprawiają nagłe wezwania ich do stawienia w jednostkach – z jednej strony na ćwiczenia, a z drugiej także na misje, jak służba na granicy polsko-białoruskiej czy wsparcie służb i cywili podczas niedawnych powodzi.
Nowelizacja trafi teraz do prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Będzie stosowana do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2025 roku.
Wojska Obrony Terytorialnej oraz wprowadzona przepisami ustawy o obronie Ojczyzny aktywna rezerwa (AR) to rozwiązania dla osób, które chcą łączyć służbę wojskową z cywilną karierą zawodową. Żołnierze obu tych trybów służby są okresowo powoływani na ćwiczenia – na okres ćwiczeń otrzymują oni bezpłatny urlop w swoim stałym miejscu pracy, otrzymują też uposażenie wojskowe za udział w ćwiczeniach.
PAP