Senat m.in. o modernizacji technicznej i finansowaniu armii

Senat na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o przebudowie i finansowaniu armii. Zakłada ona przeznaczanie na obronność co najmniej 2 proc. PKB z roku poprzedniego, począwszy od przyszłego roku.

Obecnie udział wydatków obronnych w PKB to 1,95 proc. Według szacunków, wydatki obronne wzrosłyby o ok. 800 mln zł.

Nowelizacja powstała z połączenia projektów rządowego oraz dwóch poselskich, przedłożonych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

Podczas dzisiejszych obrad senatorowie zamierzają złożyć poprawki do projektu – powiedział senator PiS Wojciech Skurkiewicz, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

– Jedna jest dość istotna, ponieważ wskazujemy, że 2,5 proc. ogólnej sumy, która jest przeznaczona na polskie wojsko, będzie przeznaczona na badania naukowe. Jako Senat wskazujemy, że będą mogły być finansowane tylko te badania, które są związane z obronnością kraju. Sejm proponował bardzo ogólne i bardzo pojemne stwierdzenie, że te 2,5 proc. środków z ogólnej puli, przeznaczone na uzbrojenie, będzie mogło być przeznaczone na badania naukowe. My wskazujemy, że mają to być badania związane z obronnością kraju – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

O zwiększeniu wydatków obronnych do zalecanego przez NATO poziomu 2 proc. PKB mówili w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski oraz premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Podniesienie udziału wydatków obronnych w PKB to także wypełnienie zobowiązań z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport. Sojusznicy zadeklarowali wtedy, że państwa, które wydają na obronność mniej, osiągną poziom     2       proc. PKB          w       ciągu          10     lat.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl