Senacka komisja finansów: Bez poprawek do noweli ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych nie zaproponowała w środę poprawek do noweli ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, która zakłada poszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o nadzór nad rynkiem sekurytyzacyjnym.

Jak referował w Senacie podczas środowych obrad komisji wiceminister finansów Leszek Skiba, nowela ma na celu zapewnienie „skutecznego wykonywania rozporządzenia unijnego z 12 grudnia 2017 roku w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla sekurytyzacji oraz utworzenia szczególnych ram dla prostych, przejrzystych i standardowych sekurytyzacji”.

Rozporządzenie to, jak wynika z uzasadnienia przepisów, ustanawia ogólne ramy prawne dla wszystkich rodzajów sekurytyzacji, w tym definiuje samo pojęcie sekurytyzacji, oznaczającej transakcję lub program, w wyniku których ryzyko kredytowe związane z ekspozycją lub pulą ekspozycji ulega podziałowi na transze. Określa też wymogi wobec podmiotów uczestniczących w procesach sekurytyzacji, m.in. dotyczące obowiązku należytej staranności, zatrzymania ryzyka i transparentności czy dopuszczalne limity inwestycji w pozycje sekurytyzacyjne dla klientów detalicznych.

Podczas środowej debaty wiceminister Skiba przypomniał, że najważniejszym przepisem rządowej noweli jest wskazanie Komisji Nadzoru Finansowego jako właściwego organu w zakresie nadzoru, przestrzegania i egzekwowania przepisów unijnego rozporządzenia. KNF, w myśl nowych przepisów, będzie miała uprawnienia do nakładania sankcji administracyjnych, w tym kar finansowych i innych środków naprawczych.

„Przewidziane w ustawie sankcje w odniesieniu do osób odpowiedzialnych za naruszenie obowiązków określonych w rozporządzeniu obejmują m.in. zakaz pełnienia funkcji członka zarządu lub pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach uczestniczących w procesach sekurytyzacji, a także kary pieniężne nakładane przez KNF” – mówił w środę wiceminister Skiba.

Komisja będzie też miała prawo żądania od podmiotów kontrolowanych wyjaśnień. Uzyska także dostęp do informacji poufnych, w tym informacji ustawowo chronionych. Będzie również mogła publikować na stronie internetowej Urzędu KNF informacje o nałożeniu sankcji administracyjnej.

Teraz nad nowelą, którą Sejm uchwalił w połowie marca, będzie debatować Senat.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl