fot. PAP/Valdemar Doveiko

Sejmowa większość uchwaliła nowelizację Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego. Wprowadza ona możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą.

Do tej pory możliwość głosowania korespondencyjnego miały wyłącznie osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat. Głosowanie korespondencyjne możliwe było wyłącznie w kraju. Teraz to wszystko ulegnie zmianie.

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. W myśl nowych przepisów do głosowania korespondencyjnego będzie uprawniony każdy obywatel – zarówno w kraju, jak i za granicą. Dotyczy to wyborów prezydenckich, parlamentarnych oraz do Parlamentu Europejskiego. W wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat. We wszystkich wyborach z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać osoby, które są na kwarantannie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca będzie musiał zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców. Trzeba będzie to zrobić maksymalnie na 13 dni przed dniem wyborów. W przypadku głosowania za granicą, w czasie maksymalnie do 30 dni przed dniem wyborów, trzeba będzie udać się do konsulatu i tam zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.  Dodatkowo w okręgach zagranicznych będą tworzone specjalne komisje tylko do głosowania korespondencyjnego. Obecnie okręgowa komisja wyborcza na wyniki głosowania za granicą czeka maksymalnie 24 godziny. Teraz ten czas zostanie wydłużony do 48 godzin.

Nowelizację przyjął dziś Sejm. Za głosowało 223 posłów, przeciw było siedmiu, jeden wstrzymał się od głosu. Karty do głosowania wyjęła zdecydowana większość posłów PiS i Konfederacji. Nowelą zajmie się teraz Senat.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl