fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się jutro nowelizacją ustawy o KRS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zajmie się w poniedziałek kolejną nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt przewiduje, że to prezes Trybunału Konstytucyjnego zwołuje pierwsze posiedzenie nowej KRS. Teraz jest to obowiązkiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Prawo i Sprawiedliwość nie chce jednak czekać.

Działa wytoczone przez Sąd Najwyższy już teraz mogą zmusić Prawo i Sprawiedliwość do kolejnej nowelizacji.

– Nie mogliśmy przypuszczać jako większość parlamentarna, że spotkamy się z takim działaniem ze strony Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, które będzie jawnym kpieniem z prawa, jawnym kpieniem z praworządności – komentował Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Sąd Najwyższy – ustami swojego rzecznika – przekonuje, że prof. Małgorzata Gersdorf na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej KRS ma czas do 3 maja. Posiedzenia muszą odbywać się co najmniej raz na dwa miesiące. Żaden inny termin nie został określony w ustawie – wskazuje Sąd Najwyższy.

– To jest kwestia podstawowa, czy uczestniczyć w łamaniu prawa czy nie – zaznacza Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Poseł Andrzej Halicki twierdzi, że to właśnie troska o praworządność kieruje Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Wniosek o niezwłoczne zwołanie posiedzenia złożył także członek Krajowej Rady Sądownictwa, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Odpowiedź przyszła 15 marca.

„(…) Uprzejmie informuję Pana Ministra, że zobowiązanie to jest mi znane, gdyż wprost wynika z przepisów prawa i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem” – napisano w odpowiedzi.

– Jeżeli konstytucja powołała ten organ, to nie po to, aby pani prezes dumała, zastanawiała się, pojechała sobie na wakacje, może rozważała, czy i kiedy wezwać. Jest wniosek, więc wniosek powinien być rozpatrzony niezwłocznie – zaznacza minister Zbigniew Ziobro.

Jego rozpatrzenie – jak mówi minister sprawiedliwości – powinno zakładać niezwłoczne posiedzenie nowej KRS. Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie czekać.

– Znajdziemy na to sposób. Jest przygotowana nowelizacja ustawy o KRS, która wskaże inny sposób zwołania KRS-u, bo to swoiste liberum veto ze strony prezes Małgorzaty Gersdorf nie może paraliżować dzisiaj polskiego sądownictwa – podkreśla Jacek Sasin.

Nowelą ustawy o KRS zajmie się jutro sejmowa Komisja Sprawiedliwości.

Problemów można było uniknąć – mówi poseł Jerzy Jachnik i dodaje, że to efekt niechlujstwa partii rządzącej.

– Zbyt szybko, zbyt pospiesznie, bez pomysłu, byle do przodu. Ja wiem, że wymiar sprawiedliwości trzeba szybko zmieniać, ale to nie znaczy, że mamy go zmieniać źle – komentuje poseł Kukiz‘15.

Nowela przygotowana przez PiS przewiduje, że pierwsze posiedzenie KRS zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Państwo nie może przejmować się humorami pani Małgorzaty Gersdorf, państwo musi działać – mówi publicysta Witold Gadowski.

– Pani Gersdorf w swojej pysze przekroczyła granice, które wyznacza jej konstytucja i za to powinna odpowiedzieć karnie – zaznacza Witold Gadowski.

Według zapowiedzi Sądu Najwyższego do Marszałka Sejmu może trafić zapytanie o procedurę wyłonienia nowych członków-sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. To jednak dla Prawa i Sprawiedliwości tylko kolejny argument za nowelizacją.

TV Trwam News/RIRM

drukuj