Sejm zajmie się koncesjami na węgiel

Sejm ma dziś ponownie zająć się koncesjami na węgiel. Wieczorem podczas rozpoczynającego się trzydniowego posiedzenia Izby odbędzie się drugie czytanie noweli Prawa Energetycznego.

Wcześniej jednak komisja ds. energetyki rozpatrzy poprawki zgłoszone przez resort gospodarki.

Najważniejsze wprowadzane dodatkowo rozwiązanie to system zabezpieczeń majątkowych, jakie mają składać importerzy węgla, w zamyśle analogiczny do obowiązujących od niedawna kaucji przy imporcie paliw płynnych.

Poseł Piotr Naimski, b. wiceminister gospodarki podkreśla, że zmiany idą w dobrą stronę.

Określają warunki udzielania koncesji, czyli jakie warunki muszą spełnić firmy ubiegające się o taką koncesję. Będzie jeszcze zgłoszona dodatkowa poprawka przez Prawo i Sprawiedliwość do tego elementu ustawy. Chcemy zaproponować wprowadzenie konieczności zapytania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ABW i CBA o wiarygodność firmy, która o koncesję się ubiega. Jest to takie rozwiązanie, które zostało już w kilku przypadkach zastosowane m. in. przy badaniu firm ubiegających się o koncesję na wydobycie ropy i gazu – powiedział poseł Piotr Naimski.

Kaucja przy imporcie koksu wynosiłaby 1 mln zł, przy imporcie węgla energetycznego grubego – zawierającego co najmniej 80 proc. ziaren o grubośći ponad 50 mm – wynosiłaby  2 mln, a przy imporcie węgla energetycznego drobnego – 20 mln.

Uzyskanie koncesji na import miałoby być warunkowane spełnianiem przez sprzedawcę norm środowiskowych UE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl