fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Sejm rozpatrzy dziś tzw. ustawę maturalną

Sejm rozpoczyna pracę nad tzw. ustawą maturalną. W szkołach, w których nie odbędą się rady pedagogiczne, uczniowie zostaną sklasyfikowani przez dyrektorów. Według zapowiedzi rządu w nocy ustawa ma być przegłosowana w Senacie.

Spośród 422 szkół w Małopolsce, gdzie są matury, strajkowało ok. 40 proc. placówek. Jeszcze wczoraj kurator oświaty Barbara Nowak zapewniała, że akurat tutaj nie ma problemów z klasyfikacją uczniów.

– Nigdzie, żaden dyrektor nie powiedział, że mogą być jakiekolwiek problemy, żeby jakiekolwiek problemy przewidywał – mówiła małopolska kurator oświaty.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przekonywał, że klasyfikacja uczniów to suwerenna decyzja rad pedagogicznych. Dlatego w wielu miastach rady pedagogiczne się nie odbyły.

– Niejasne, sprzeczne ze sobą komunikaty płynące ze strony organizatorów protestów, brak wezwania do zakończenia bądź zawieszenia protestów przez ZNP, tworzy sytuację wysokiej niepewności – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Rząd postanowił przerwać niepewność wokół matur.

– W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwało dyrektorowi szkoły – powiedział szef rządu.

Jeśli ani rada pedagogiczna, ani dyrektor nie będą chcieli sklasyfikować uczniów, takie prawo trafi do organów samorządowych. Projekt może liczyć na szybką ścieżkę legislacyjną. Jeszcze dziś zajmie się nim Sejm.

– Mamy nadzieję, że między 15.00 a 16.00 odbędzie się głosowanie w Sejmie RP, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu – akcentował szef Kancelarii Premiera.

Senat zbierze się dziś o 19.00 W nocy odbędzie się głosowanie.

– Po którym uchwalona już przez parlament ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP – poinformował Michał Dworczyk.

Prezydent Andrzej Duda przebywał wczoraj w Świdwinie. Podkreślił, że nauczyciele zasługują na wyższe pensje, ale emocjami niczego nie uda się załatwić.

– Proszę sklasyfikować młodzież i zrobić matury, tak żeby młodzi nie musieli się denerwować i mogli je spokojnie zdać, żeby mogli być spokojni ich rodzice – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Dziś tego spokoju nie ma. Zresztą, wielu uczniów i rodziców zwracało się w tej sprawie do małopolskiej kurator oświaty.

– Bardzo wiele przykrych słów usłyszałam na temat nauczycieli, na temat tego, że się na nich zawiedli. Dużo gniewu i złości, bo przecież uczniowie chcą zdawać egzamin i chcą iść na wyższe studia – mówiła Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

Kancelaria Prezydenta podziela pogląd, że trzeba zabezpieczyć się prawnie. Tak, aby matury się odbyły – to słowa prezydenckiego ministra Andrzeja Dery. Dlatego projekt tzw. ustawy maturalnej będzie mógł liczyć na podpis głowy państwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl