fot. PAP

Sejm przyjął uchwałę ws. Ukrainy

Sejm przez aklamację przyjął uchwałę ws. Ukrainy z zapisem o możliwych sankcjach i wezwaniem do zaprzestania rozlewu krwi. Posłowie wyrażają ponadto solidarność z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy.

„Sejm RP stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje personalne wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły. Sejm apeluje o rozważenie kroków na arenie międzynarodowej zmierzających do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, których działania doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń na Ukrainie” – napisano w uchwale.

Sejm apeluje o „natychmiastowe zaprzestanie przemocy i przelewu krwi oraz podjęcie przez wszystkie strony dialogu politycznego na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu”.

Posłowie wyrażają ponadto solidarność z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy, szczególnie z osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku starć. Potępiają „tłumienie, przy użyciu siły, wolności i praw obywatelskich, zwłaszcza prawa do pokojowych demonstracji i swobody wypowiedzi”.

W uchwale mowa jest o „gwałtownych i dramatycznych wydarzeniach z użyciem siły przez organy porządkowe Ukrainy, w wyniku których doszło do ofiar śmiertelnych”.

 „Zarzewiem zdecydowanych protestów opozycji stało się przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy 16 stycznia br. i podpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza ustaw, w drastyczny sposób ograniczających swobodę manifestacji, wypowiedzi, inne prawa polityczne i obywatelskie Ukraińców oraz działanie organizacji pozarządowych” – czytamy w uchwale.
 W zasadzie cała treść, którą PiS zaproponowała jest w kompromisowej uchwale całego Sejmu. Została ona rozszerzona o nowy element który mówi o tym, iż Sejm apeluje, by społeczność międzynarodowa pociągnęła do odpowiedzialności osoby, które doprowadziły do krwawych zajść na Ukrainie. Uchwała wyraża także solidarność ze wszystkimi ofiarami, ze wszystkimi represjonowanymi na Ukrainie. Potępia użycie przemocy i wzywa do natychmiastowego zaprzestania tego typu działań. Wyrażamy nadzieję na to, że Ukraina pozostanie państwem demokratycznym i suwerennym – powiedział poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych.

PAP/RIRM

 

 

drukuj