fot. PAP/Marcin Obara

Sejm przyjął projekty ustaw Min. Sprawiedliwości o służbie więziennej i Kodeksie karnym wykonawczym. Min. Z. Ziobro: Więzienia to nie sanatorium

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, ocenił, że przyjęte przez Sejm propozycje resortu zmian w ustawie o służbie więziennej oraz Kodeksie karnym wykonawczym to sukces. Odrzucenia dokumentu domagał się Senat, jednak w piątek nie zgodził się na to Sejm.

Nowela tworzy m.in. Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który zajmie się przestępstwami popełnionymi w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych.

Posłowie odrzucili też niemal wszystkie senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego. Eliminuje ona wezwanie skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym. Teraz to sąd będzie wydawał polecenie zatrzymania i doprowadzenia skazanego do aresztu przez policję.

Minister Zbigniew Ziobro zaznaczył, że zmiany dają podstawę do odpowiedniego postępowania wobec przestępców, w zależności od popełnionego zła.

– Cała zawartość mieści się w sformułowaniu: „więzienia to nie sanatorium”. Pensjonariusze zakładów karnych to nie kuracjusze. Dlatego należy do nich stosować wymogi, które będą adekwatne do zła, jakie czynili, przestępstw, jakie popełnili; muszą odczuwać dolegliwość kary. Dotyczy to zwłaszcza sprawców ciężkich przestępstw – wskazał Prokurator Generalny.

Z kolei we wrześniu Sejm zajmie się nowelizacją Kodeksu karnego. Nowela znacznie zaostrza kary dla przestępców. W czwartek nowelę odrzucił Senat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl