Sejm: konferencja „Startuj w Polsce”

W Sejmie trwa konferencja „Startuj w Polsce”. Organizatorami wydarzenia się Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Konferencja, nad którą honorowy patronat objęło Ministerstwo Rozwoju, to odpowiedź na jedną z podstawowych bolączek rodzimych przedsiębiorców – chodzi o niemożność wprowadzenia na rynek swoich innowacyjnych rozwiązań.

Inicjatywa wpisuje się w realizację celów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który przygotował resort kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Poseł Adam Abramowicz, szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości, mówi, że jednym z celów konferencji jest promocja polskiej myśli technicznej.

Ogłosiliśmy wśród przedsiębiorców, aby zgłaszali swoje patenty, które gdzieś utknęły i nie mogły znaleźć dalszego ciągu. Chcemy się zastanowić, dlaczego tak się działo. Chcemy pokazać rządowi, jakie trzeba usunąć bariery biurokratyczne i jaką wprowadzić pomoc, aby te wynalazki mogły pomagać polskiej gospodarce, ale i by mogły być na skalę europejską czy światową. Bardzo często się zdarza, że polskie wynalazki kupują firmy zza granicy. Tak być nie powinno – zaznacza Adam Abramowicz.

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju kładzie nacisk m.in. na przełamywanie barier komercjalizacji rozwiązań oraz pomysłów stworzonych przez nowoczesne, polskie firmy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj