Sejm o prywatyzacji Lasów Państwowych

W Sejmie odbyła się debata na temat wpisania do konstytucji zakazu prywatyzacji i komercjalizacji Lasów Państwowych. Podczas dyskusji wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem autorstwa PSL-u.

Propozycja zakłada m.in., że „lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie”.

Prawo i  Sprawiedliwość zwraca uwagę, że jest to wyłącznie efekt nacisku ze strony obywateli. Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska akcentuje, że  bez 2 mln podpisów obywateli koalicja PO–PSL nie zorganizowała by sejmowej debaty w tej sprawie.

– Ta propozycja PSL-u to sukces społeczeństwa, sukces tego, że społeczeństwo zebrało taką ilość podpisów i to jest rozpaczliwa reakcja PSL-u i PO. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe chcą przykryć swoją porażkę i w tej chwili zaczynają manipulować informacjami, mówiąc, że chcą zabezpieczyć lasy w polskiej konstytucji – mówi prof. Jan Szyszko.

W styczniu głosami koalicji rządowej Sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach Państwowych. Zgodnie z nią w ciągu najbliższych dwóch lat wpłacą one do budżetu państwa 1mld 600 mln zł, a od 2016 r. 2 procent wartości sprzedanego drewna.

Posłowie PiS-u alarmowali wówczas, że projekt doprowadzi do destabilizacji finansowej przedsiębiorstwa, a w konsekwencji do prywatyzacji. W obronie polskich lasów stanęło społeczeństwo. Nowela trafiła także do TK.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl