fot. pixabay.com

Saudi Aramco dostarczy ropę naftową do naszego regionu?

Przedstawiciele Grupy Orlen i Saudi Aramco rozmawiają o dostawach ropy naftowej do naszego regionu i perspektywach rozwoju petrochemii. Poinformował o tym prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Orlen już w lipcu informował, że prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej.

Koncern sygnalizował też, że wraz z Saudi Aramco analizuje możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.

Wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki, powiedział, że współpraca z saudyjskim koncernem to szansa zarówno dla Orlenu, ale i całej polskiej gospodarki.

– Ważne, żebyśmy stale poszukiwali dostaw ropy, technologii i możliwości rozwoju przemysłu petrochemicznego w rozwiązaniach innych niż kierunek rosyjski. Orlen zmierza w kierunku uwolnienia Polski od rosyjskiej dominacji. Orlen nie potrzebuje rosyjskiej ropy. Jednym z gwarantów dostaw ropy z innych kierunków jest Arabia Saudyjska. Ważne, aby Orlen wykorzystywał każdą szansę do rozwoju naszego czempiona paliwowego, ale też wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreślił wiceminister Maciej Małecki.

W styczniu PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Ma to zapewnić do 45 procent łącznego zapotrzebowania na surowiec całej Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl