fot. Shutterstock

Samorządy dużych miast chcą podnieść cenę za parkowanie

We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Teraz samorządy mogą drastycznie podnieść opłatę za parkowanie. W ścisłym centrum opłaty mogą wynieść nawet 10 złotych za godzinę parkowania.

3 złote – tyle dziś najczęściej kosztuje godzina parkowania w dużym mieście. Opłaty za parkowanie w centrum miast najprawdopodobniej wzrosną, bo samorządy dostały narzędzie do znacznego podwyższenia opłat.

– Rząd podjął inicjatywę ustawodawczą, która pozwala zakładać dodatkowy rodzaj strefy – strefa śródmiejska i w strefie śródmiejskiej te ceny mogą być wyższe – tłumaczył Jan Sulanowski z Solidarności Wielkopolskiej.

Zgodnie z nowelą ustawy o drogach publicznych, która weszła w życie we wrześniu, opłaty za parkowanie w ścisłym centrum mogą przekroczyć nawet 10 złotych za godzinę parkowania. Podniesienie cen ma spowodować to, że kierowcy zrezygnują z samochodów. Będzie mniej spalin, a w samym centrum zrobi się luźniej.

– I teraz oczywiście to od samorządów będzie zależało w tych miastach, w których parkowanie w centrum jest płatne, czy będzie te podwyżki cen wprowadzało czy też zostaną one na poziomie, który jest aktualnie – mówiła Klaudia Strzelecka, radna Poznania.

Wiadomo już, że w Krakowie parkowanie będzie droższe. Z projektu uchwały wynika, że za pierwszą godzinę parkowania w centrum Krakowa kierowcy zapłacą aż 9 złotych. Druga godzina kosztować będzie 10 złotych, a kolejna 11 złotych. W innych miastach samorządy przygotowują się do podwyżek.

– Być może w najbliższym czasie będziemy musieli zastanowić się nad podwyższeniem opłat za parkowanie – tłumaczył Mateusz Rozmiarek, radny Poznania.

Zgodnie z wrześniową nowelizacją ustawy o drogach publicznych zmianie może ulec także opłata za nieopłacony postój. Dziś w większości miast wynosi ona 50 złotych. Po zmianach kara za brak biletu do parkowania może wynieść nawet 200 złotych. Warto dodać, że nowela ustawy o drogach publicznych dotyczy tylko tych miast, które mają powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

TV Trwam News

drukuj