Autorstwa Nieznany - derivative work of File:Proces_Pileckiego_1948-2jpg.jpgsource of original photo "Głos Ludu" March 1948, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56248516

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Witolda Pileckiego

Syn Witolda Pileckiego otrzyma od państwa półtora miliona złotych zadośćuczynienia za krzywdy, których doznał jego ojciec rotmistrz Witold Pilecki. Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Rotmistrz Witold Pilecki – symbol walki z systemem totalitarnym, symbol walki o wolność. Został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Wyrok wykonano w mokotowskim więzieniu w 1948 roku. Miejsca jego pochówku do tej pory nie odnaleziono.

Intensywne prace prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Rotmistrz Witold Pilecki pośmiertnie, w 2006 roku, otrzymał Order Orła Białego. W 2013 roku z kolei został awansowany do stopnia pułkownika.

Rok temu jego syn – Andrzej Pilecki – złożył do sądu wniosek. Domagał się od Skarbu Państwa 26 milionów złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdę, jakiej doznał jego ojciec.

W listopadzie ruszył proces w tej sprawie, a Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził dziś półtora miliona złotych zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl