Sąd ma dziś zdecydować o wydaniu ENA wobec Stefana Michnika

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie ma zdecydować dziś o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec byłego sędziego stalinowskiego Stefana Michnika.

Pion śledczy IPN przedstawił nowe zarzuty wobec Michnika. Sporządzona argumentacja prawna wskazuje, że przestępstwa popełnione przez sędziego stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości. W świetle prawa nie ulegają przedawnieniu. Chodzi o tzw. zbrodnie sądowe, czyli m.in. wydawanie bezprawnych wyroków śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

To łącznie 93 zarzuty – powiedział prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

Wiąże się to z działalnością orzeczniczą sędziego Michnika. W 1952 i 1953 r. w Warszawie, gdy był sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, wydał bezprawne wyroki wobec osób, które działały na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Wśród pokrzywdzonych osób działalnością sędziego Michnika byli zarówno żołnierze AK, ale też zawodowi oficerowie II RP, harcerze czy duchowieństwo – wskazał Robert Janicki.

Stefan Michnik mieszka w Szwecji, a Europejski Nakaz Aresztowania wobec niego wydano już w ub.r. Szwedzki sąd zdecydował jednak, że były sędzia nie będzie wydany Polsce ze względu na przedawnienie zarzucanych mu czynów i szwedzkie obywatelstwo.

RIRM

drukuj