fot. PAP/Marcin Obara

S. Żaryn: Słowa Zacharowej wskazują na zaangażowanie w walkę informacyjną z Zachodem

Słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej po raz kolejny wskazują na głębokie zaangażowanie rosyjskiej dyplomacji w walkę informacyjną z Zachodem – ocenił w piątek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik odniósł się czwartkowej wypowiedzi Zacharowej, że Moskwa jest zaniepokojona „perspektywą zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce”.

„Maria Zacharowa w czwartek w czasie swojego cotygodniowego spotkania z dziennikarzami kontynuuje antyzachodnią retorykę. Rzecznik rosyjskiego MSZ kolejny raz wyraziła +zaniepokojenie+ działalnością NATO. W sposób szczególny zaś zaatakowała amerykańską obecność wojskową w Polsce” – powiedział Stanisław Żaryn.

Według niego sposób narracji Zacharowej na temat obecności wojsk sojuszniczych w Polsce jest elementem działań dezinformacyjnych, których celem jest ukazywanie rzekomego zagrożenia z Zachodu.

„Propaganda rosyjska utrzymuje wizję agresywnego NATO dla celów propagandowych, ale i politycznych. Maskuje w ten sposób własną agresję wobec innych państw, a także utrzymuje rosyjskie społeczeństwo w poczuciu zagrożenia. Ma bowiem nadzieję, że dzięki temu Rosjanie będą popierać elity kremlowskie, wbrew coraz bardziej oczywistej niewydolności rosyjskiego państwa” – stwierdził.

Rzecznik ocenił, że w polityce Kremla ważne jest straszenie Sojuszem, bo w założeniach zastraszeni Rosjanie w prezydencie Rosji Władimirze Putinie mają widzieć obrońcę przed „zagrożeniami z Zachodu”, „zapominając o coraz poważniejszych problemach ekonomicznych, porażce w walce z pandemią czy też rozwarstwieniu społecznym, które coraz częściej skazuje rosyjskie społeczeństwo na ogromną biedę”.

Stanisław Żaryn zaznaczył, że szczególnie zaskakująco brzmiały słowa Zacharowej, gdy krytykowała NATO za prowadzenie ćwiczeń wojskowych.

„Dzieje się to w sytuacji, gdy rosyjskie wojska same prowadzą nieustanne manewry, a dodatkowo na krótko przed rozpoczęciem dużych ćwiczeń rosyjskich Zapad-21, których scenariusz w przeszłości zakładał działania agresywne wobec Zachodu” – przypomniał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Według niego Zacharowa stwierdzając, że NATO prowadzi ćwiczenia „nawet w czasie pandemii”, powtarza przekaz agresywnej rosyjskiej propagandy, która kolportuje podobne tezy od wybuchu pandemii COVID-19.

„Słowa rzecznik rosyjskiego MSZ po raz kolejny wskazują na głębokie zaangażowanie rosyjskiej dyplomacji w walkę informacyjną z Zachodem. Maria Zacharowa jest aktywnie zaangażowana w promowanie kłamstw dotyczących Polski, NATO i Zachodu” – ocenił rzecznik.

Zacharowa powiedziała w czwartek na cotygodniowym briefingu, że planowane jest „znaczące zwiększenie ogólnej liczebności żołnierzy USA w stosunku do rozlokowanych już 4,5 tys. ludzi”.

„Tworzona infrastruktura pozwoli na zwiększenie w krótkim czasie grupy wojsk amerykańskich w tym kraju do 20 tys. ludzi” – dodała, nie rozwijając tego wątku.

Zarzuciła też NATO kontynuowanie ćwiczeń wojskowych w pobliżu granic Rosji.

„Nawet na tle pandemii (COVID-19) Sojusz (Północnoatlantycki) prowadzi ćwiczenia na wschodniej flance, w tym według scenariuszy konfrontacji z przeciwnikiem, którego określają oni, jako równoważnego” – powiedziała Zacharowa. Zaznaczyła, że NATO ma na myśli Rosję, jako tego przeciwnika.

„Uważamy takie manewry za prowokacyjne, a w obecnych warunkach – za co najmniej krótkowzroczne” – oświadczyła w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl