fot. PAP/Marcin Obara

S. Żaryn: Rosyjska i białoruska propaganda mocno promuje wypowiedź Janiny Ochojskiej

Rosyjska i białoruska propaganda bardzo mocno promuje wypowiedź Janiny Ochojskiej, która uwiarygadnia kłamstwa przeciwko Polsce – podkreślił we wtorek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, Stanisław Żaryn.

Europoseł wybrana z list Koalicji Europejskiej, założycielka PAH Janina Ochojska w piątek na antenie TOK FM mówiła o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, sugerując, że polscy leśnicy mogli usuwać ciała zmarłych migrantów, które mogą być „w jakimś zbiorowym grobie”. W związku z tą wypowiedzią na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie pomówienia Lasów Państwowych.

Stanisław Żaryn we wtorek podkreślił, że reżim białoruski od wielu miesięcy oskarża Polskę o zbrodnie popełniane rzekomo na granicy polsko-białoruskiej.

„Obecnie rosyjska i białoruska propaganda bardzo mocno promuje wypowiedź J. Ochojskiej, która uwiarygadnia kłamstwa przeciwko Polsce” – napisał na Twitterze.

Według pełnomocnika rządu ataki informacyjne białoruskiej propagandy to odpowiedź na zatrzymanie przez polskie władze szlaku nielegalnej migracji na granicy polsko-białoruskiej.

„Białoruś i nadająca ton jej propagandzie Rosja konsekwentnie oskarżają Polskę o przemoc wobec cudzoziemców, agresję, zbrodnie, a także działania przeciwko środowisku naturalnemu. W ramach uwiarygadniania swoich tez Białoruś promowała tożsame kłamstwa i oskarżenia, które kolportował Emil Cz., zdrajca, który uciekł z Polski i przeszedł na stronę Białorusi. Rozpowszechniał on oskarżenia dot. rzekomych polskich zbrodni” – przypomniał.

Stanisław Żaryn podkreślił, że „działania propagandowe Białorusi były prowadzone w sposób spójny, skoordynowany i dopasowany do celów Rosji”.

„Tezy białoruskie były kontekstowo powiązane z działaniami rosyjskiej propagandy, która ukazuje Polskę jako kraj niebezpieczny, agresywny i wrogi” – wyjaśnił.

Pełnomocnik rządu zwrócił uwagę, że „w swoich ostatnich wypowiedziach Janina Ochojska kolportuje kłamstwa dot. masowych grobów na granicy polsko-białoruskiej”. Jego zdaniem „w ten sposób Ochojska legitymizuje groźne ataki informacyjne przeciwko RP”.

„Wypowiedź J. Ochojskiej została natychmiast podchwycona przez rosyjski aparat propagandowy. Słowa Ochojskiej są wykorzystywane przez rosyjski reżim do uwiarygodnienia ataków na Polskę” – podkreślił Żaryn.

PAP

drukuj