S. Szwed: Rodzina 500+ nie może wpływać na wysokość alimentów

Świadczenie wychowawcze pobierane w ramach programu Rodzina 500+ nie może mieć wpływu na wysokość alimentów – zakłada prezydencki projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wpłynął do Sejmu.

Jeszcze przed uruchomieniem programu wsparcia rodzin część ekspertów wskazywała, że otrzymywane świadczenie może stanowić dla niektórych rodziców pretekst do obniżania alimentów na dzieci.

Celem projektu prezydenta jest uniknięcie takich właśnie sytuacji. Chodzi także o wyeliminowanie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych ws. alimentów. Jeśli tak się dzieje, to wynika to z błędnej interpretacji sędziego, a nie z założeń ustawy – wskazuje Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Jeżeli pojawiają się takie sytuacje, że ktoś tak interpretuje zapis, to warto go poprawić. Trzeba będzie tutaj  dokonać zmiany w prawie (Kodeks rodzinny i opiekuńczy), ale jeżeli trzeba będzie dokonać zmian w naszej ustawie 500+, to też tego dokonamy, żeby zabezpieczyć się przed takimi właśnie sytuacjami, o których mówimy, że ktoś sobie to interpretuje, iż może nie podwyższać świadczenia, bo w zamian za to ktoś dostanie 500 zł. Tak jak powiedziałem, jest to niezgodne z ustawą, ale takie sytuacje się pojawiły, choćby ostatni wyrok sądu na Podkarpaciu – mówi Stanisław Szwed.

Rządowy program Rodzina 500+ ruszył 1 kwietnia. Wnioski o świadczenie można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas wpłynęło ich już ponad 1,8 mln. Uprawnionych jest 2 mln 700 tys. osób.

RIRM

drukuj