fot. Grażyna Bagińska

Rzym: zakończyła się I część konferencji „Dom na skale – aksjologia prawa dla Europy jutra”

Na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie zakończyła się I część międzynarodowej konferencji „Dom na skale – aksjologia prawa dla Europy jutra”. To debata o przyszłości kultury życia społecznego w wymiarze lokalnym oraz międzynarodowym.

Próba odnowienia związków między prawem a wartościami – to przesłanie konferencji, w której uczestniczyli naukowcy z wielu krajów świata, w tym z Włoch, Francji i Polski.

Konferencję otworzył doktor nauk prawnych Jonathan Price z Uniwersytetu Leiden w Holandii.

– Chcę, żebyś zadał sobie pytanie „gdzie jesteś. gdzie ja jestem?” – akcentował dr Jonathan Price.

To pytanie każdy z nas powinien codziennie sobie zadawać. Tym bardziej, że prawa, które mają służyć człowiekowi, odwracane są przeciwko niemu. O takim odwróceniu praw mówił już wcześniej św. Jan Paweł II – podkreślił współorganizator konferencji dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

– Kiedy system praw człowieka powstawał, on miał po II wojnie światowej chronić obywateli przed tym, żeby taka tragedia się nigdy nie powtórzyła, miał być osłoną przed dyskrecjonalną, wolną władzą tyranów i przed tworzeniem prawa, które nie miałoby żadnych ograniczeń co do treści – wyjaśnił dr Tymoteusz Zych.

Stało się jednak inaczej i dziś ustanawiane są prawa przeciwko człowiekowi – zaznaczył ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

– Dzisiaj niejednokrotnie w tym prawie stanowionym, używając tych samych terminów, nadaje się im odmienny sens, co pozwala wprowadzać nie porządek, ale właśnie nieład w życie nie tylko prawne, bo przecież to życie prawne, prawo stanowione decyduje o kształcie życia danego społeczeństwa, czy to wspólnoty narodowej czy międzynarodowej – wskazał ks. bp Artur Miziński.

O aksjologii prawa w Unii Europejskiej mówiła z kolei europoseł PiS Beata Kempa. Polityk przyznała, że podpisywane wciąż dokumenty w Brukseli zmierzają do budowania przyszłości na piasku, a nie na skale.

– Trzeba nam wiedzieć, że to, co było skałą i wydawałoby się ojcom założycielom, którzy dziś są w procesie beatyfikacji, że to jest skała nie do wzruszenia. Okazuje się, że dzisiejsze dokumenty, które mają być podstawą funkcjonowania krajów członkowskich Unii Europejskiej,  są budowane na piaskach, na ideologicznych piaskach – podkreśliła europoseł Beata Kempa.

Z kolei ks. dr Jarosław Krzewicki zwrócił uwagę na wpływ chrześcijaństwa w kontekście rozwoju prawa w Europie.

– Dzisiaj potrzebujemy zintensyfikowania sił i skupienia się społeczności chrześcijańskiej w obronie wartości i trzeba działać na wszystkich tych trzech poziomach, na poziomie dogmatycznym, instytucjonalnym i także politycznym, społecznym, duszpasterskim – zaznaczył ks. dr Jarosław Krzewicki.

Jutro ostatni dzień konferencji.

Grażyna Bagińska/TV Trwam News

drukuj