Rzym: Msza św. dziękczynna za kanonizację o. Papczyńskiego

W bazylice na Zatybrzu w Rzymie odprawiono w poniedziałek Mszę św. dziękczynną za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia marianów. Ks. kard. Stanisław Dziwisz nazwał go „cierpliwym” świętym, który czekał na wyniesienie na ołtarze trzy wieki.

W bazylice Santa Maria in Trastevere zgromadzili się uczestnicy niedzielnej kanonizacji, której dokonał papież Franciszek. Przybyli przedstawiciele duchowieństwa, wśród nich księża marianie, pielgrzymi z Polski, seminarzyści z kilku krajów.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił w homilii, że założyciel pierwszego polskiego zakonu męskiego został kanonizowany ponad trzysta lat po śmierci. Jak zauważył, dopiero w ostatnim ćwierćwieczu, począwszy od pontyfikatu Jana Pawła II zatwierdzono kolejne dekrety kanoniczne, które umożliwiły najpierw beatyfikację o. Papczyńskiego w 2007 roku, a obecnie ogłoszenie go świętym.

Metropolita krakowski przytoczył fragment Ewangelii Świętego Marka: „Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”. Słowa te – dodał – są aktualne „w każdych czasach, w każdej epoce Kościoła”.

„Warto pamiętać o tych słowach. Warto zauważać i wspierać dobro poza strukturami widzialnego Kościoła. Warto prowadzić dialog ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro człowieka” – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Zauważył, że taka była postawa Jana Pawła II.

Taka jest również postawa papieża Franciszka i dzisiejszego Kościoła” – dodał Ksiądz Kardynał.

Na zakończenie kazania zachęcił do modlitwy w intencji lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z Franciszkiem.

„Niech to święto wiary ukaże światu młode oblicze Kościoła. Serdecznie zapraszam wszystkich do Krakowa!” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl