W Rzeszowie odsłonięto pomnik 1050. rocznicy chrztu Polski

Pomnik 1050. rocznicy chrztu Polski odsłonięto w niedzielę w Rzeszowie. „Ma przypominać, że od ponad tysiąca lat jesteśmy w europejskiej rodzinie narodów chrześcijańskich” – powiedział Adam Pęzioł, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Na ważącym blisko 25 ton głazie narzutowym wyryto napis „1050. rocznica chrztu Polski”. Nad nim znalazły się dwie daty 966 i 2016 z podobizną denara z czasów Mieszka I pośrodku. W dolnej części monumentu: „Podkarpackie 2016”.

Głaz ma ok. 2,5 metra wysokości. Nieregularne kształty pomnika przypominają granice Polski z czasów pierwszych Piatów. Stanął obok budynku podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego.

„Dobrze by było, żeby każdy kto popatrzy na ten głaz zastanowił się nad naszą tożsamością, długą historią chrześcijaństwa w Polsce. To przecież chrzest w 966 roku zadecydował o tym, że jesteśmy Polakami. Nasze dzieje wcale nie musiały się tak potoczyć gdyby nie tamta decyzja Mieszka I” – podkreślił Pęzioł.

Na Podkarpaciu od stycznia konferencje naukowe oraz koncerty muzyczne co miesiąc przypominają o 1050. rocznicy chrztu Polski. Obchody zorganizował społeczny Komitet Organizacyjny.

W ich trakcie zaplanowano 15 konferencji naukowych dotyczących tematyki chrześcijaństwa oraz jego obecności w polskiej historii i kulturze. Każdej konferencji towarzyszy koncert muzyczny. Odbyły się już m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli, Ustrzykach Dolnych. Obchody zakończą się w grudniu w Mielcu.

Przedsięwzięcia przypominające jubileusz chrztu Polski zorganizowano również we Lwowie i Wilnie. W organizowaniu poszczególnych etapów obchodów pomagają m.in. samorządy i prywatni sponsorzy.

„Pomysł postawienia pomnika pojawił się w trakcie obchodów. Spotkał się z wielką aprobatą marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla. Znalazł się też darczyńca, który podarował nam głaz” – wyjaśnił Adam Pęzioł.

Dodał, że „nasi przodkowie ważne wydarzenia, np. rocznice bitwy pod Grunwaldem, czy Odsieczy Wiedeńskiej upamiętniali w podobny sposób”. „Chcieliśmy nawiązać do tej dobrej tradycji” – powiedział.

W uroczystości odsłonięcia pomnika 1050. rocznicy chrztu Polski udział wzięli marszałek województwa Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz ordynariusz rzeszowski ks. biskup Jan Wątroba.

PAP/RIRM

drukuj