Rzeszów: obchody 36. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

W Rzeszowie zakończyły się dziś obchody 36. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. W kościele farnym w Rzeszowie sprawowana była Msza św. Zgromadzeni na Eucharystii przeszli na miejsce strajku w dawnym Domu Kolejarza. Później na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się konferencja naukowa, w której udział wziął marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył zasłużonym  odznaczenia za działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

Podpisane pod koniec lutego 1981 r. porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie były pierwszymi, w których uwzględniono postulaty mieszkańców wsi.

Po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju były natomiast czwartymi i ostatnimi porozumieniami społecznymi, jakie komunistyczne władze zawarły w latach 1980-81.

Był to początek tworzenia „Solidarności” rolniczej – podkreśla senator Jerzy Chróścikowski, zastępca  przewodniczącego „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

– Świadkowie odchodzą, wielu z nas odchodzi. Musimy kontynuować tą historię, pokazując i przekonując młodych do tego, że ten związek był i jest potrzebny dalej. Dzisiaj jest jednym z największych związków rolniczych syndykalnych, który jest w Polsce i w Europie. Jesteśmy znaczącą organizacją od 35 lat, pierwszą niezależną organizacją, która powstała w 1981 roku –  mówi Jerzy Chróścikowski.

 Patronat medialny nad rzeszowskimi uroczystościami objęły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl